Krater asteroida Grenlandia

Na dalekiej północy globu geolodzy odkryli dowody, że niedawno w Grenlandię uderzył ogromny meteoryt. Skąd takie wnioski? Naukowcy zidentyfikowali krater uderzeniowy o średnicy 31 kilometrów, czyli 25. największy krater uderzeniowy, jaki kiedykolwiek odkryto.

Meteoryt, który wytworzył ogromny krater, był bestią z żelaza o szerokości co najmniej jednego kilometra. Po raz pierwszy hipotezy o istnieniu krateru pojawiły się w lipcu 2015 roku, a duży międzynarodowy zespół geologów spędził ostatnie trzy lata na gromadzeniu dowodów potwierdzających tę hipotezę.

„Niezwykłe odkrycie zbiera twarde dowody” – powiedział portalowi IFL Science geolog Kurt H. Kjær z Muzeum Historii Naturalnej w Danii.

Być może zastanawiasz się, jak można „dostrzec” krater uwięziony pod lodem. Naukowcy opierali się na ponad dekadzie danych radarowych, zebranych w latach 1997-2014 w ramach Programu Arktycznej Regionalnej Oceny Klimatu i Operacji IceBridge NASA. Ta technika wykorzystuje radar do zaglądania przez lód do wytworzenia mapy topografii ziemi pod pokrywą lodową lub lodowcem. Pozwala glacjologom zmierzyć grubość lodu, co z kolei jest przydatne w szacowaniu jego topnienia w wyniku globalnego ocieplenia.

Kiedy geolodzy przeglądali zestaw danych, zauważyli coś niezwykłego: duże okrągłe wgłębienie pod Lodowcem Hiawatha.
„Od razu wiedzieliśmy, że to coś wyjątkowego, ale jednocześnie stało się jasne, że trudno będzie potwierdzić pochodzenie tej depresji” – zaznaczył Kjær.

W związku z tym w maju 2016 roku zespół badawczy udał się samolotem w celu dokładniejszego zbadania terenu, robiąc zdjęcia oraz wykorzystać najnowocześniejszy radaru, który zbudowano Uniwersytecie w Kansas. „Zauważyliśmy zaokrągloną strukturę na krawędzi pokrywy lodowej, zwłaszcza gdy lecieliśmy wysoko” – powiedział inżynier elektryk John Paden z University of Kansas. „Wykorzystaliśmy zdjęcia satelitarne wykonane pod niskim kątem słonecznym, które podkreślają wzgórza i doliny w terenie pokrywy lodowej – na tych obrazach naprawdę widać krąg całego krateru” – dodał Paden.

krater uderzeniowy Grenlandia

Dopiero radar uchwycił krater uderzeniowy w oszałamiających szczegółach, w tym: zewnętrzną krawędź, wypiętrzenie centralnego szczytu, co jest cechą charakterystyczną dla dużego, złożonego krateru i osady. Analiza naziemna i geochemiczna osadów w pobliżu lodowca wypłukanych z krateru wskazuje również na kolizję z meteorytem, o czym świadczy wysoka zawartość żelaza.

Wiek krateru jest dość trudny do oszacowania, ale istnieją solidne dowody świadczące o tym, że kolizja mogła mieć miejsce 12 tys. lat temu, pod koniec ostatniej epoki lodowcowej.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
IDONTLIKE/GOOGLE/WORDPRESS/NWO/PIS Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
IDONTLIKE/GOOGLE/WORDPRESS/NWO/PIS
Gość
IDONTLIKE/GOOGLE/WORDPRESS/NWO/PIS

Ty klamliwa parowo.Czas wasz pedofilsko-zoofilski wordpress z dymem puscic.Niedosc,ze w lbie kielbie,to jeszcze udaje oswieconego klamliwa s/z/m/a/t/a.I nie probuj mnie cenzurowac m/i/e/r/n/o/t/o,prawda boli g/l/u/p/o/l/u…..d/e/b/i/l/u