Okolice Calbuco zasypane grubą warstwą popiołu po erupcj wulkanu w Chile

popiół wulkan

Pył z wulkanu Calbuco, którego erupcja zachwyciła cały świat, dotarł już do Argentyny. Tymczasem chilijskie służby są w gotowości, gdyż nieprzewidywalny wulkan może zademonstrować drzemiącą w nim siłę kolejny raz.

Prezydent Chile Michelle Bachelet odwiedziła rodziny ewakuowanych po tym, jak znajdujący się na południu kraju wulkan Calbuco obudził się do życia w środę (22.04) około godziny 18 lokalnego czasu, roztaczając pióropusze dymu i popiołu.

Nie zgłoszono przypadków śmiertelnych. Poszukiwany wcześniej wspinacz, który znajdował się blisko szczytu, kiedy nastąpił wybuch, został odnaleziony cały i zdrowy. Niektórzy świadkowie zdarzenia, uciekając w przerażeniu, szukali schronienia w lesie i spędzili tam noc. Najedli się strachu, lecz nikt nie ucierpiał.

popiół wulkan

popiół wulkan

Toksyczna chmura

Wiatr przepędził już część chmury pyłu z okolic wulkanu w stronę Andów i sąsiadującej Argentyny. Mieszkańcy miasta San Martin de los Andes na zachodzie Argentyny założyli maski i okulary ochronne, gdyż obszar pokryła gruba warstwa popiołu. W innych obszarach Agentyny – Bariloche i Neuqen – lotniska zostały zamknięte.

Ze względu na nieprzewidywalny charakter wulkanu służby są w pogotowiu, czekając na ewentualne kolejne erupcje.

– Nie wiemy, czy wulkan się uspokoi. Widzimy, że słup dymu jest teraz niższy, jednak poprzednio również się nieco uspokoił, a następnie jeszcze bardziej się uaktywnił – mówiła prezydent.

Drażni oczy, skórę, utrudnia oddychanie

Prezydent Chile Michelle Bachelet ogłosiła stan wyjątkowy.

– Do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów z dostawami wody lub ściekami. To nie jest nasz największy kłopot – mówi prezydent Bachellet. – Najgorsze jest zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy i ryzyko ogólnego zanieczyszczenia środowiska. Chciałabym przypomnieć mieszkańcom tego regionu, że oddychanie powietrzem zanieczyszczonym popiołem jest niebezpieczne.

Niewykluczone, że innym skutkiem erupcji będzie powstanie tak zwanego laharu – wody wymieszanej z odłamkami skalnymi, która będzie spływać po zboczach wulkanu i w dolinach rzecznych.

Lekarz i kierownik działu planowania sanitarnego w Chile, Bernardo Martorell informuje, że krótkoterminowe zagrożenie, związane z obecnością popiołu wulkanicznego w powietrzu to infekcje oczu i skóry,  także zanieczyszczenie wody.

popiół wulkan

popiół wulkan

popiół wulkan

Gniew Calbuco

W południowym Chile kilka dni temu rozegrał się apokaliptyczny spektakl. Ziemia zadrżała, a w powietrze wystrzeliły obłoki popioły i strumienie lawy sięgające nawet 20 kilometrów w niebo. Ta zapierająca dech w piersiach demonstracja drzemiących w Ziemi sił, miała miejsce niedaleko miasteczka turystycznego Puerto Varas, około 1000 kilometrów na południe od stolicy – Santiago. Wybuch widać było widać z miast oddalonych nawet o 50 km.

Jak podaje dziennik „El Universal”, z okolicy ewakuowano 70 tys. osób.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Okolice Calbuco zasypane grubą warstwą popiołu po erupcj wulkanu w Chile”

 1. Jest ssmanie jak we mnie strzelasz ta magma to czuje jakby kaldera sie otworzyla po calosci!

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Wydaje mi sie czy aktywność wulkanów jest bardzo duza?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Najlepszy nawóz na Ziemi. Na glebach powulkanicznych wszystko rośnie jak szalone i jest bogate we wszystkie minerały. Projekt Ziemi jest zdumiewający…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.