Okrągła tęcza
Ciekawostki

Tego jeszcze nie widziałeś! Okrągła tęcza widziana z najwyższego drapacza chmur w Europie

Tęczę widział chyba każdy z nas, ale nie wszyscy wiedzą, co trzeba zrobić, żeby ujrzeć okrągłą tęczę, a nie jedynie jej połowę, w postaci łuku.

Tęcza to jedno z najbardziej malowniczych zjawisk ziemskiego nieba. Jej powstanie wiąże się z szeregiem skomplikowanych zjawisk. Potocznie mówi się, że tęcza pojawia się, gdy jednocześnie pada deszcz i świeci słońce. Jednak to opisuje tylko część tego fascynującego procesu.

Promienie słoneczne padają na krople deszczu, w których następuje rozszczepienie światła białego na poszczególne kolory, z których się składa. To właśnie one, pod odpowiednim kątem, „wyświetlają” nam na niebie barwny łuk.

Tęcza pojawia się zawsze po przeciwnej względem Słońca stronie nieba, ale tylko wówczas, gdy nasza gwiazda położona jest poniżej kąta 40-42 stopni, a więc latem krótko przed zachodem Słońca lub krótko po jego wschodzie.

Z powierzchni ziemi zawsze widzimy tylko połowę łuku tęczy. Aby zobaczyć też drugą połowę, należy wznieść się w powietrze. Tylko wówczas będziemy mieć możliwość ujrzenia kropli deszczu, znajdującej się poniżej naszych oczu.

W zależności od wysokości zobaczymy albo większą część tęczowego okręgu albo nawet pełny okrąg. Najlepiej tęczę obserwować wówczas z pokładu samolotu lub też wzniesienia, bądź też wysokiej góry. Można też spróbować z drapacza chmur, najlepiej najwyższego w całej Europie.

Pełny okrąg tęczy widoczny z wysokości aż 462 metrów, po prostu zapiera dech w piersi. Nagranie jest tym bardziej spektakularne, że zostało wykonane z Łachta Centr, najwyższego drapacza chmur w Rosji i całej Europie, a także drugiej pod względem wysokości budowli na Starym Kontynencie (po wieży telewizyjnej Ostankino).

Okrągła tęcza. Fot. Jennifer Hannux
Okrągła tęcza. Fot. Jennifer Hannux

Jest jednak łatwiejszy, podchwytliwy sposób na zobaczenie pełnego okręgu tęczy, niż wyprawa do Rosji czy też wypatrywanie jej z okien naszych rodzimych drapaczy. Wystarczy tylko uwiecznić połowę łuku tęczy na zdjęciu nad jeziorem, a wówczas lustro wody odbije nam widok tęczy i zobaczymy pełny okrąg. Powyżej możecie zobaczyć fotografię wykonaną właśnie takim przewrotnym sposobem w amerykańskim stanie Vermont.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: