Olbrzymi kawał lodowca oderwał się 79.000.000.000.000, czyli 79 bilionów litrów wody

Od lodowca Pine Island na Antarktydzie oderwał olbrzymi lodowy blok ma wpływ na poziom wód na świecie. To co dzieje się z lodowcem Pine Island naukowcy śledzą bardzo uważnie, bo jest to jeden z największych i najbardziej dynamicznych antarktycznych lodowców.

Góry lodowe odrywają się od Pine Island na skutek dopływu ciepłej wody od strony oceanu. Jednocześnie od strony lądu dopływają do niego strumienie lodowe, niosące materiał z ok. 10 proc. lodowca Antarktyki Zachodniej.

Jeden z najważniejszych lodowców

Pine Island jest jednym z najważniejszych lodowców, mających wpływ na poziom wód na świecie. Odrywające się od niego lodowe bryły rocznie „dostarczają” do wód zatoki Pine Island około 79 kilometrów sześciennych lodu. Ta objętość to 79.000.000.000.000, czyli 79 bilionów litrów wody.

Odłamywanie się i oddzielanie od lodowca jego fragmentów to zjawisko normalne. Naukowców niepokoi jednak tempo z jakim lodowiec maleje.

– Pęknięcie i samo oddzielenie góry lodowej nie jest niezwykłe – mówi w „New Scientist” Adrian Jenkins z British Antarctic Survey w Cambridge. – Ważniejsze jest to, że lodowy szelf wciąż traci na grubości. Proces ten trwa nieustannie, odkąd rozpoczęto antarktyczne badania tego typu zjawisk.

Powierzchnia lodowego bloku, który oderwał się od lodowca pod koniec stycznia, ma powierzchnie około 60 kilometrów kwadratowych. Największa dotychczas zauważona góra lodowa, która oderwała się od Pine Island (w 2015 r.), miała dziesięć razy większą powierzchnię.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

5 thoughts on “Olbrzymi kawał lodowca oderwał się 79.000.000.000.000, czyli 79 bilionów litrów wody”

 1. I nadal nie ma przywódcy, który sprowadziłby tę czystą wodę z Antarktydy na Saharę i inne miejsca potrzebujące wilgoci. Natomiast buduje się gazociągi biegnące po dnach mórz sprzecznie z pojęciami ekologii.
  Doprowadzenie wody z Antarktydy dałoby impuls do rozwoju Afryki i zrównoważonego rozwoju świata.
  Tymczasem świat ludzki zmierza do samozagłady.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Archimedes się w grobie przewraca. Do szkoły niedouki!

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. a pomyślcie jeżeli ten kawał lodu jest już w wodzie to znaczy żę po roztopieniu poziom wody dalej bedzie taki sam

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. Teoretycznie podniesienie poziomu wody w oceanach Podniesie ciśnienie napierajace na płyty tektoniczne co może doprowadzić do wybuchów wulkanów na lądzie. Wysokie ciśnienie wody zatrzyma erupcje pod wodą ale jebnie na lądzie. Ciekawe jak to by było tak skastruowane i planeta sama oczyszcza się gdy jest za ciepło.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 5. to tylko mała kropla… ale ma ogromne znaczenie.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.