ONZ: El Nino pogarsza sytuację żywnościową w Afryce

Agencja humanitarna ONZ ostrzega, że pogoda może doprowadzić do pogorszenia bezpieczeństwa żywnościowego we Wschodniej Afryce, jeśli warunki El Nino będą kontynuowane – donosi Xinhua.

Poważny problem

Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) oszacowało, że 18,5 mln ludzi ucerpiało w grudniu ze względu na pogarszające się skutki El Nino.

„Sytuacja bezpieczeństwa żywnościowego jest istotnym problemem. Nastąpił 64-proc. wzrost liczby ludności dotkniętej brakiem pożywienia między sierpniem a grudniem” – wynika z raportu opublikowanego w sobotę.

El nino

Ulewy i susze

Wg ONZ wpływ zjawiska klimatycznego El Nino od maja objawia się przede wszystkim stałymi warunkami suszy – najbardziej dotkliwa ma miejsce w Etiopii i Sudanie, ale widoczna jest również w Erytrei, w regionie Sudanu Południowego, w północnej Ugandzie, a także w Somalii. OCHA dodaje, że El Nino prowadzi do silniejszych opadów i wzmocnienia ryzyka powodzi wzdłuż głównych systemów rzecznych w Etiopii, Kenii, Somalii i Ugandzie.

„Prawie 100 osób zginęło w wyniku zdarzeń związanych z powodzią w Kenii, natomiast ponad 300 tys. osób zostało przesiedlonych w czterech dotkniętych ulewami krajach” – podkreślono w raporcie.

Sytuacja może ulec pogorszeniu

Należy jednak zauważyć, że liczba poszkodowanych jest znacznie niższa niż oczekiwano, a zwiększenie opadów sprzyja uzupełnianiu źródeł wody, rozwojowi upraw i ulepszeniu pastwisk w obszarach pustynnych i półpustynnych.
Meteorolodzy ostrzegają, że w regionie Afryki Wschodniej, a także w kilku innych regionach będzie kontynuowany nietypowy rozkład opadów, ponieważ oczekuje się, że El Nino utrzyma się przez pierwszy kwartał 2016 r.

Choć ponadprzeciętne opady między październikiem a grudniem będą korzystne zarówno dla produkcji rolniczej, jak i pasterskiej w regionie istnieje poważne ryzyko wylewów wzdłuż rzek i brzegów jezior, co pogarsza i tak już tragiczną sytuację.

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.