Orban ostrzega Sorosa – Soros nie wjedzie na Węgry

0
4
Zakaz wjazdu Soros na Węgry
Zakaz wjazdu Soros na Węgry

Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że zakaz wstępu do kraju, przewidziany w zaproponowanych przez rząd ustawach wymierzonych w organizacje wspierające nielegalną imigrację, może dotyczyć też amerykańskiego finansisty George’a Sorosa.

Wedle zaprezentowanych w środę propozycji rządowych obywatelom, którzy nie podporządkują się nowym przepisom, będzie można odmówić wstępu do stref granicznych kraju, w tym na międzynarodowe lotnisko w Budapeszcie, a cudzoziemcom w ogóle wstępu do kraju.

Projekty ustaw służą temu, „aby trzymać z dala od kraju każdego, kto organizuje i finansuje” migrację – powiedział Orban w Radiu Kossuth. Chcemy trzymać poza krajem każdego, kogo działania stoją w fundamentalnej opozycji do interesów narodu węgierskiego – tłumaczył.

Stworzy to nową sytuację, w której „wszyscy, w tym George Soros, będą mogli zdecydować, czy chcą nadal wspierać nielegalną imigrację” – powiedział Orban. George Soros może na przykład odstąpić od wprowadzania „planu Sorosa” i wtedy nowe prawo nie będzie go dotyczyć – dodał.

Według Orbana urodzony na Węgrzech Soros, założyciel Fundacji Społeczeństwa Otwartego, „ma plan, według którego problemem jest ogrodzenie na granicy, a migracja może rozwiązać (problem) przyszłości Europy”. Rząd węgierski jest przeciwnego zdania: To migracja jest problemem, a ogrodzenie jest rozwiązaniem – powiedział premier.

Pakiet trzech ustaw wymierzonych w nielegalną imigrację zaprezentował w środę minister spraw wewnętrznych Sandor Pinter. Pierwsza z nich zobowiązuje organizacje wspierające nielegalną imigrację do udostępniania danych, druga obciąża organizacje w większości finansowane z zagranicy opłatą wynoszącą 25 procent zagranicznego wsparcia, trzecia zaś umożliwia zastosowanie zakazu przebywania na Węgrzech lub części terytorium kraju wobec osób organizujących nielegalną imigrację.

W przypadku cudzoziemców zakaz pobytu mógłby dotyczyć terytorium Węgier, a w przypadku obywateli Węgier – pasa 8 km od granicy strefy Schengen.

źródło: rmf24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.