Ostatnie zdjęcia Rosetty kilka sekund przez zakończeniem jej życia

Ostatnie zdjęcie zrobione 1200 metrów nad kometą

Sonda Rosetta wystartowała 12 lat temu, a w czwartek rozpoczęła swoją ostatnią misję. W piątek po godz. 13 rozbiła się na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Sonda, która wystartowała w marcu 2004 r., w drodze do komety pokonała ponad 6 mld km zbierając po drodze olbrzymie ilości informacji o innych kometach i obiektach kosmicznych. Ostatnie 26 miesięcy spędziła krążąc wokół komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko i wypuszczając lądownik Philae, który w listopadzie 2014 r. osiadł na jej powierzchni.

W czwartek wieczorem Rosetta rozpoczęła „manewr kolizyjny” z kometą i w piątek po godz. 13 czasu polskiego rozbiła się o jej powierzchnię. Choć sonda poruszała się wolno, sonda uległa zniszczeniu.

– Chcemy zakończyć misję, dysponując w pełni sprawną sondą. Cofanie się nie wchodzi w rachubę. Zakończymy ją w efektowny sposób – powiedział jeden z naukowców projektu Matt Taylor.

Ostatni raz przesłała dane

Podczas zbliżania się do komety instrumenty sondy przesyłały zdjęcia i dane o strukturze i właściwościach tego obiektu. Naukowców szczególnie interesują boczne powierzchnie komety Czuriumow-Gierasimienko oraz duże zagłębienia na jej powierzchni. Chcą poznać proces powstawania komet i proces emisji gazów i pyłów w miarę jak ogrzewają się one zbliżając się do Słońca.

kometa

Uważa się, że komety zbudowane są z materii pochodzącej z okresu formowania się planet Układu Słonecznego i mogą dostarczyć cennych informacji o tym procesie.

Ostatnie zdjęcie zrobione 1200 metrów nad kometą
Ostatnie zdjęcie zrobione 1200 metrów nad kometą

Decyzję o zakończeniu misji podjęto, ponieważ kometa 67P oddalała się w kierunku krańców Układu Słonecznego i zasilana bateriami słonecznym Rosetta nie otrzymywałaby dostatecznej ilości energii, aby dalej funkcjonować.

źródło: tvn meteo, PAP

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o