Weekend minie pod znakiem bardzo niebezpiecznej pogody. Kolejne niże wędrujące nad Skandynawią i Bałtykiem przyniosą nam porywisty wiatr, który może osiągać nawet 100 km/h, a także obfite deszcze i burze. Zjawiska mogą lokalnie powodować szkody.

Najbardziej groźnym zjawiskiem pozostanie jednak wiatr, który wiejąc z południa i południowego zachodu może osiągać w porywach 50-60 km/h, a lokalnie do 70-80 km/h. Możliwe są więc miejscowe szkody materialne w postaci uszkodzeń drzewostanu, dachów zabudowań i linii energetycznych.

Dalsze pogorszenie się pogody nastąpi w nocy z soboty na niedzielę (9/10.03), gdy kontrast ciśnienia jeszcze bardziej zwiększy się, gwałtownie nasilając wiatr. Nie dość, że będzie intensywnie padać, a miejscami także grzmieć, to jeszcze porywy wiatru mogą dochodzić do 90-100 km/h.

Szczególnie uważać powinni kierowcy przemierzający w nocy polskie drogi, ponieważ wiatr może łamać gałęzie i przewracać drzewa, które mogą upadać na jezdnie i je tarasować. W ostatnim czasie przekonaliśmy się, jak tragicznie może się to skończyć.

W niedzielę (10.03) na poprawę aury nawet nie mamy co liczyć. Od samego rana deszcz, deszcz ze śniegiem i krupa śnieżna padać będą na zachodzie, południu i w centrum kraju. Z biegiem godzin parasole przydadzą się już w całym kraju. Tym razem najmniej i najsłabiej padać będzie w regionach północnych.

W dalszym ciągu opadom mogą lokalnie towarzyszyć burze, w trakcie których wiatr będzie się gwałtownie nasilać, osiągając przeważnie do 50-60 km/h, jednak w skrajnych przypadkach nawet 80-90 km/h.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o