Ostrzeżenie przed erupcją: popiół z wulkanu antarktycznego może „okrążyć glob”, wywołując poważne problemy

2
8
Erupcje wulkaniczne

NAUKOWCY ostrzegają, że erupcja aktywnych wulkanów na Antarktydzie może wywołać problemy na całym świecie gdy chmury pyłu „okrążą całą planetę”.

Erupcja na Deception Island może zakłócić ruch lotniczy w Ameryce Południowej, Australii i Afryce oraz na całym świecie, ponieważ prądy powietrzne rozprzestrzeniają śmiercionośny popiół.

W raporcie naukowym napisano: „Popiół emitowany podczas erupcji wulkanicznych może rozprzestrzeniać się na rozległych obszarach globu, stanowiąc zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i infrastruktury oraz powodując znaczne zakłócenia w ruchu lotniczym.”

„Wulkaniczny popiół emitowany z wulkanów antarktycznych może potencjalnie okrążyć glob, co doprowadzi do znaczących konsekwencji dla bezpieczeństwa globalnego lotnictwa”.

Badanie ujawniło „znaczące konsekwencje dla lotnictwa globalnego” po przejrzeniu modeli komputerowych przepływów popiołu z różnych typów erupcji w różnych porach roku.

W artykule naukowym czytamy: „Nie zwrócono uwagi na potencjalne społeczno-ekonomiczne i środowiskowe konsekwencje erupcji popiołu występującej na wysokich południowych szerokościach geograficznych”.

Samoloty są zagrożone, ponieważ popiół może zatkać silniki i przewody paliwowe, powodując ich zatrzymanie doprowadzając do katastrofy.

Globalna erupcja wulkaniczna jest już spóźniona 

Wiadomość o potencjalnie niszczycielskim wpływie eksplozji na jednym z wulkanów Antarktyki pojawia się po ujawnieniu, że naukowcy „nie wiedzą”, jak duża może być erupcja w Yellowstone.

Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Bristolu wykazało, że te śmiercionośne wybuchy mogą mieć miejsce co 17 000 lat.

Oznacza to, że kolejne super-erupcje mogą być spóźnione po tym, jak dwie ostatnie w skali globalnej miały miejsce  20 000 – 30 000 lat temu.

źródło: www.express.co.uk

2 KOMENTARZE

  1. do ttteis77 czemu ty się tak w kółko żalisz jak żeś lepszy …;) natura; człowiek jest częścią tego grajdołka i i nawet jak jest bucem jest ważniejszy w hierarchii od np drzewa , piszesz usunie was a ciebie nie ? ciekawy jestem jak by był jakiś realny kataklizm nie było by internetów na których byś się żalił jak małe dzidzi , mamcia nic by nie opłacała a ty sam musiałbyś pracować po ponad 10 godzin dziennie np w kopalni

  2. „lada dzień, nikt z tym nie zrobi. Natura usunie was, cwaniakowatych, s%^%$, myślących o własnym portfelu, was ż$%^# im^%$cje inteligencji, wiedzących że wiece a gó%^# wiecie. Natura, jest tym czego nie wiecie”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.