Pakistan: 1100 ofiar upału. Liczb ta jeszcze wzrośnie

pakistan upal

W piątek władze Pakistanu poinformowały o ponad 1100 ofiarach śmiertelnych fali upałów, które nękały ten kraj w ostatnich dniach. Mimo, iż temperatura spadła, dalej istnieje ryzyko, że bilans ofiar się zwiększy. Wiele osób przebywa w szpitalach, część jest w stanie krytycznym.

Jak podaje m.in. aninews.in, w piątek rano liczba ofiar śmiertelnych piekielnego gorąca wzrosła do 1116 osób. Liczba osób w szpitalach zaczęła się zmniejszać. Mimo to, władze ostrzegają, że bilans ofiar może jeszcze wzrosnąć, bo wielu chorych jest w stanie krytycznym.

pakistan upal

W czwartek w Karaczi na skutek udaru cieplnego zginęło 90 osób. W sąsiednich miastach zmarło 15 osób.

Według oficjalnych danych, w samym Karaczi do piątku zmarło 1040 osób. W innych częściach prowincji Sindh odnotowano 76 ofiar upałów.

Wysokie wartości

W piątek pogoda przyniosła ulgę. Dzień jest wietrzny, a palące słońce przysłonięte jest chmurami. Temperatura w piątek rano wyniosła 33 st. C.

W środę rano słupki rtęci w Karaczi pokazywały 45 st. Celsjusza. Wieczorem temperatura spadła do 34 stopni. W czwartek przed południem wyniosła 37 st. C.

Upał w czasie ramadanu

Większość ofiar to osoby starsze, które zmarły z wyczerpania lub na skutek udaru cieplnego. Pacjenci z udarem mieli wysoką gorączkę, majaczyli, byli odwodnieni lub mieli problemy gastryczne. Fala upałów przypadła w tym samym czasie co święty dla muzułmanów miesiąc ramadan, podczas którego wielu wiernych pości od wschodu do zachodu słońca.

Ze względu na ekstremalnie wysokie temperatury mieszkańcy Karaczi zostali zwolnieni do końca tygodnia z przychodzenia do pracy, a wahhabicki mufti Naim przypomniał, że islam pozwala chorym, dzieciom i osobom starszym na rezygnację z ramadanowego postu. W kilkudziesięciu naprędce utworzonych punktach medycznych wojsko i służby medyczne oferują opiekę lekarską.

Brakuje wody i prądu

Brakuje prądu i zaczyna brakować wody – pisała w środę agencja AFP. Awaria sieci energetycznej dała się we znaki milionom Pakistańczyków, pozbawionych klimatyzacji czy światła; dotkliwie odczuwana jest także w kostnicach, gdzie ciał przybywa, mimo braku odpowiednich warunków do ich przechowywania. W Pakistanie z powodu korupcji i złego zarządzania nawet w normalnych warunkach dochodzi do co najmniej ośmiogodzinnych przerw w dostawach elektryczności.

W kwietniu i maju bieżącego roku w sąsiadujących z Pakistanem Indiach blisko 2500 osób zmarło z powodu upałów dochodzących do 50 stopni C.

Źródło: PAP, ReutersTV, tvn meteo Autor: PW,mab/mk/rp

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.