Pakistan: Wielkie powodzie i osunięcia ziemi zabiłły 212 osób

Ratownicy w północno-zachodnim Pakistanie przeszukują gruzy zniszczonych domów oraz przewalają zwały błota w nadziei na znalezienie żywych po osuwisku, które pochowało co najmniej 30 osób, podnosząc tym samym liczbę ofiar ostatnich powodzi do ponad 210 – donosi agencja Anadolu Agency.

Ujęcia prezentowane na antenie lokalnych stacji telewizyjnych pokazały oddziały wojska i ratowników, którzy przeszukiwali gruz na obrzeżach dzielnicy Kohistan, gdzie udało im się odzyskać sześć martwych ciał oraz wydobyć dwóch ocalałych. Ponad 600 osób zostało zaangażowanych w oczyszczaniu ulic oraz biorą udział w akcjach ratowniczych – powiedział rzecznik armii.

Niestety, utrzymujące się opady, a także trudno dostępny teren utrudniają akcje ratownicze, w których uczestniczą zdesperowani mieszkańcy korzystający z łopat i szpadli, by pomóc w znalezieniu ludzi uwięzionych pod zwałami błota.

Jak podaje Narodowa Agencja Zarządzania Klęskami Żywiołowymi (NDMA) tygodniowa fala opadów i powodzie zabiły co najmniej 212 osób – w tym kobiety i dzieci – głównie w północno-zachodnich i północnych prowincjach kraju. Khyber Pakhtunkhwa, prowincja, która graniczy z Afganistanem, wydaje się być najbardziej dotknięta żywiołem, skąd pochodzi ponad połowa wszystkich ofiar.

W Gilgit-Baltistan, która graniczy z Chinami, również odczuwa skutki intensywnych opadów, gdzie liczne drogi zostały zablokowane z powodu osunięcia się ziemi. Około 200 osób zostało rannych – prawie 1500 budynków jest uszkodzonych lub zniszczonych przez deszcze, powodzie i osuwiska.

To już druga fala intensywnych opadów deszczu w trakcie ostatniego miesiąca. Niektórzy eksperci przypisują niedawne ekstremalne warunki pogodowe w Azji Południowej do zmian klimatycznych, choć nie wyklucza się w tym przypadku również oddziaływania zjawiska El Nino.

powodz

powodz

powodz

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.