Pałac Kultury w Warszawie zostanie ZBURZONY?! Padła data!

3
21
Pałac kultury Warszawa zburzonyPałac kultury Warszawa zburzony

– Nie mam nic przeciwko zburzeniu Pałacu Kultury i Nauki, ale musielibyśmy szybko zbudować w tym miejscu coś sensownego – stwierdził wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, pytany o pomysły zburzenia PKiN na 100-lecie niepodległości.

W przyszłym roku wypada 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Prowadzący „Poranną rozmowę” w RMF FM Robert Mazurek zapytał swojego gościa, wicepremiera Piotra Glińskiego, czy z tej okazji PiS zburzy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Minister Gliński bez chwili namysłu odparł, że „są takie pomysły”, ale „on się akurat tym nie zajmuje”.

„Ja się staram budować. Na przykład w okolicy Pałacu Kultury jest bardzo ciekawa działka z budynkiem szpitala, który w czasie getta był też używamy jako szpital. Chcemy to kupić i przeznaczyć na budowę muzeum getta warszawskiego” – powiedział.

Dziennikarz nie odpuszczał i domagał się od rozmówcy jasnej deklaracji. „Myślałem, że jednak znajdę w panu sojusznika, a tak to tylko były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski chce zburzyć Pałac Kultury” – próbował brać pod włos ministra.

Gliński odparł: “Nie no…(…), chyba paru naszych ministrów i kolegów. Ja nie mam nic przeciwko. Tylko musielibyśmy szybko tam zbudować coś sensownego, bo ta dziura w mieście stoi pusta. Jakoś włodarze Warszawy nie potrafią podjąć decyzji”.

Opozycja również jest “za”?

Kilka lat temu były szef MSZ Radosław Sikorski mówił w Radiu ZET, że Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, podobnie jak Mur Berliński już dawno powinien zostać zburzony. Wskazywał też, że w tym miejscu mógłby powstać park.

– To jest bardzo nieekologiczny budynek, który marnuje też energię, który za chwilę będzie trzeba, tam będzie trzeba dokonać kapitalnego remontu o ile wiem, więc wybór będzie taki czy w niego inwestować dziesiątki, może setki milionów złotych. No a ja uważam, że tam lepszy byłby park, z trawką, ze stawem, gdzie warszawiacy mogliby chodzić na pikniki – uzasadnił Sikorski.

Jednak z realizacją tego pomysłu mogą być problemy – został wpisany do rejestru zabytków. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie jest bowiem chroniony prawem.

Pomysłodawcą budowy PKiN był Józef Stalin, a projekt opracował architekt Lew Rudniew. Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina budowniczowie wznosili przez 1175 dni. Oficjalnie przekazano go Polsce 22 lipca 1955 r. Pałac Kultury i Nauki, zbudowany jako dar narodów Związku Radzieckiego dla Polski, jest najwyższą budowlą w Warszawie i jednocześnie jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy.

źródło: pch24.pl

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
&KimBuryRosja bez gazu się rozpada. Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
KimBury
Gość
KimBury

Mądry buduje, głupi burzy. Ten pałac to realna wartość. Nawet pod Grunwaldem przyjęliśmy 2 miecze od wrogów.

Rosja bez gazu się rozpada.
Gość
Rosja bez gazu się rozpada.

Najwyższy czas, bo to antena do nakierowywania przestarzałych Sowieckich rakiet, i już nie będą mieli czym nas straszyć, kacapy.

&
Gość
&

Wyczuwam ironę