Państwo islamskie chce zbudować państwo przy granicy Rosji

– Sytuacja na pograniczu Afganistanu, Tadżykistanu i Turkmenistanu jest najbardziej niebezpieczna ze względu na zagrożenie terrorystyczne – oświadczył zastępca szefa rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Jewgienij Sysojew. Stwierdził, że islamiści planują utworzyć quasi-państwo przy granicy z Rosją.

panstwoislamskie-1024x512

Zdaniem zastępcy szefa FSB, bojownicy zakazanego w Rosji tzw. Państwa Islamskiego zamierzają utworzyć w Azji Centralnej quasi-państwo, które obszarem swoim obejmie terytoria takich krajów, jak Afganistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan, część Iranu i północno-zachodnie prowincje Chin.

– W północnej prowincji Afganistanu, Chorasan, została ustanowiona władza tzw. Państwa Islamskiego, przywódcy którego, w styczniu tego roku, ogłosili utworzenie emiratu o tej samej nazwie – powiedział Sysojew, przemawiając na 7. Regionalnej Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Prokuratorów w Soczi.

Na tym obszarze – zdaniem FSB – dżihadyści planują zbudować „państwo”

Panstwo Islamskie

Jak stwierdził Sysojew, władze Rosji uznają sytuację na pograniczu Afganistanu, Tadżykistanu i Turkmenistanu za najbardziej niebezpieczną ze względu na zagrożenie terrorystyczne.

„Chcieli przeniknąć do Uzbekistanu”

Jak pisze rosyjski portal newsru.com, niedawno Służba Bezpieczeństwa Uzbekistanu oświadczyła o próbach bojowników tzw. Państwa Islamskiego, walczących w Syrii, Iraku i Afganistanie, którzy zamierzali przeniknąć na terytorium Uzbekistanu, gdzie szukali schronienia.

W kraju wzmocniono środki bezpieczeństwa.

Pod koniec października szef FSB Aleksandr Bortnikow mówił z kolei o próbie islamistów rozszerzenia wpływów w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw.

Bortnikow stwierdził, że zagrożenie inwazją ekstremistów na państwa Azji Środkowej gwałtownie wzrosło.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.