Państwo Islamskie – najbogatrza grupa terrorystów w historii

1
6

W ostatnim czasie dużo mówi się o Państwie Islamskim ze względu na skalę zagrożenia, która i tak jest przez większość z nas bagatelizowana.  Washington Times dotarł do danych, które mówią nam o łącznej kwocie pieniędzy jaką posiadają islamiści. Wynik robi wrażenie.

Washington Times oszacował, że Państwo Islamskie posiada obecnie 2 miliardy dolarów amerykańskich a na początku 2015 roku zanotowali wzrost o 250 milionów. Jak sami tłumaczą tegoroczny dochód posłuży im do nasilenia walk przeciwko zachodowi. Jak by tego było mało okazuje się, że niektórzy szejkowie szczególnie z Arabii Saudyjskiej dodatkowo sponsorują poczynania tej siatki terrorystycznej.

Zyski oraz budżet pochodzą przede wszystkim z handlu na czarnym rynku ropą i gazem, nielegalnego obrotu broni, podatków oraz handlu, a także z rabunku mienia w wyniku działań wojennych. Obecnie handel ropą naftową wynosi około 9000 baryłek dziennie po cenie od 15 do 25 dolarów czyli licząc, iż sprzedają średnio za 20 dolarów to daje wynik prawie dokładnie 50 % taniej niż cena tego surowca na świecie.

Całość handlu oraz finansów jest kontrolowana przez ministrów oraz ministerstwa. O dobrej kondycji finansowej Państwa Islamskiego świadczy powołanie własnego banku o nazwie Islamic Bank, który zaczął udzielać pożyczek, wymienia waluty, które nie są akceptowane w państwie.

islamic-bank

Bank Islamic

islamic-bank

Według dziennikarzy BBC ważną, ale malejącą rolę w finansowaniu ISIS odgrywają datki przez bogatych sponsorów z państw Zatoki Perskiej. Zmniejszające się datki są spowodowane najprawdopodobniej  poczuciem zagrożenia i dostrzeganiem tego jak doskonale i szybko potrafi Państwo Islamskie się wzbogacić.

Według ostatnich doniesień medialnych jednostki bojowników radykałów są już na terytorium Arabii Saudyjskiej. Obserwując rozwój ISIS można zauważyć, iż nabiera on coraz więcej cech klasycznego państwa o bardzo dobrej strukturze zarządzania.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.