Państwo Islamskie twierdzi, że zestrzeliło samolot Rosji

Dżihadyści związani z Państwem Islamskim twierdzą, że zestrzelili rosyjski samolot pasażerski nad Synajem. Nie potwierdza tej informacji minister transportu Rosji. Nikt nie przeżył katastrofy A321, który rozbił się w sobotę rano w Egipcie na półwyspie Synaj. Na pokładzie maszyny lecącej z Sharm el-Sheikh do Sankt Petersburga znajdowało się ponad 200 osób. Z wraku wydobyto już czarne skrzynki.

panstwo islamskie

Grupa bojowników powiązana z tak zwanym Państwem Islamskim w Egipcie twierdzi na Twitterze, że to ona zestrzeliła rosyjski samolot nad półwyspem Synaj.

„Bojownicy Państwa Islamskiego zdołali zestrzelić rosyjski samolot nad Synajem, na którego pokładzie znajdowało się ponad 220 rosyjskich krzyżowców. Wszyscy zostali zabici, dzięki Bogu” – napisano w oświadczeniu.

Rosyjski minister transportu Maksim Sokołow zaprzeczył twierdzeniom o zestrzeleniu samolotu. – Informacja, jakoby rosyjski samolot pasażerski miał zostać zestrzelony przez terrorystów rakietą przeciwlotniczą, nie może być uważana za prawdziwą – powiedział, cytowany przez agencję Interfax.

 

Samolot zniknął z radarów na wysokości 9,5 tys. metrów. Reuters, powołując się na źródła bezpieczeństwa na północnym Synaju, twierdzi, że wstępne ustalenia wskazują usterkę techniczną jako powód katastrofy.

Zestrzelenie „teoretycznie możliwe”

Krzysztof Liedel, ekspert Collegium Civitas, City Security, stwierdził na antenie TVN24, że zarówno Państwo Islamskie, jak też inne ugrupowania terrorystyczne w tym regionie, teoretycznie posiadają broń, którą możliwe byłoby zestrzelenie samolotu pasażerskiego.

– Służby donoszą, że albo testowano, albo próbowano dokonywać zamachów terrorystycznych z wykorzystaniem ręcznych wyrzutni. Tego typu wyrzutnie są do wykorzystania w trakcie startu samolotu, lub jego lądowania – powiedział.

panstwo islamskiepanstwo islamskie

– W tym konkretnym przypadku wiemy, że to było (katastrofa-red.) zaraz po starcie, więc teoretycznie takie możliwości organizacje terrorystyczne posiadają – ocenił w TVN24.

Autor: mk,mm//tka,gak / Źródło: Reuters, TASS, RIA Nowosti, Al-Ahram, PAP, TVN24

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Państwo Islamskie twierdzi, że zestrzeliło samolot Rosji”

  1. tak jak usa z wieżami wcs tak i rosia szuka pretekstu na wysłanie wojsk więc ten pretekst już ma a naród rosyjski da za to putinowi 99% poparcia wkoncu uczą się od mistrzów

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.