Papież: trwa trzecia wojna światowa

Papież Franciszek ostrzegł, że światu grozi globalna wojna o wodę. Codziennie na choroby związane z brakiem dostępu do czystej wody umiera tysiąc dzieci – powiedział w piątek, powołując się na dane ONZ.

W przemówieniu podczas zorganizowanego w Watykanie sympozjum na temat prawa do wody Franciszek podkreślił: – Zadaję sobie pytanie, czy w obecnej trzeciej wojnie światowej w kawałkach, jaką przeżywamy, nie zmierzamy ku wielkiej wojnie o wodę.

– Tam, gdzie jest woda, jest życie, a zatem społeczeństwo może rodzić się i rozwijać – dodał. – Nasz wspólny dom potrzebuje ochrony i konieczne jest to, by zrozumiano, że nie cała woda jest życiem. Tylko ta bezpieczna i dobrej jakości – zauważył.

– Każda osoba ma prawo do dostępu do pitnej i bezpiecznej wody. To podstawowe prawo człowieka – oświadczył Franciszek w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk. – Bolesne jest to, że widzi się legislację kraju lub grupy państw, gdzie nie uznaje się prawa do wody za prawo człowieka, czy wręcz neguje się je – stwierdził. – Prawo to ma decydujący wpływ na przeżycie ludzi i przyszłość ludzkości – wskazał papież.

„Wstrząsające” dane ONZ

Za „wstrząsające” uznał dane ONZ, według których tysiąc dzieci umiera dziennie na świecie na choroby wynikające z braku dostępu do czystej wody pitnej, a miliony ludzi piją zatrutą wodę. – Te liczby nie mogą pozostawić nas obojętnymi – powiedział Franciszek.

Szacunek do wody jest, zdaniem papieża, warunkiem działania innych praw. Franciszek zaapelował o szerzenie „kultury troski i dialogu”, by „opiekować się wodą”. Jak zaznaczył, brzmi to „poetycko”, ale natura – dodał – jest „poezją”.

Franciszek mówił też o „wołaniu Ziemi”, która „domaga się szacunku i sprawiedliwego podziału dóbr”.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Papież: trwa trzecia wojna światowa”

  1. Niech kościół zacznie pomagać to każdemu wystarczy wody. Co w tym złego by biskupi kopali studnie w zagrożonych brakiem wody rejonach świata. Kościół jest bardzo bogaty – trzeba nauczyć się dzielić bogactwem w racjonalny sposób.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.