Papua-Nowa Gwinea: Wybuch wulkanu Tavurvur. Popiół wzbił się na wysokość 15 km

Papua-Nowa Gwinea Wybuch wulkanu TavurvurW piątek 29 sierpnia nastąpił wybuch wulkanu w Papui-Nowej Gwinei. Chmura popiołu została wyrzucona wysoko w powietrze. Zdjęcia z momentu wybuchu zalewają internet.

Erupcja miała miejsce na jednej z wysp Papui-Nowej Gwinei o nazwie Nowa Brytania. Czynny Tavurvurstratowulkan, który znajduje się na jej obszarze wyspy – wybuchł w godzinach porannych (czasu lokalnego) w piątek 29 sierpnia.

Papua-Nowa Gwinea Wybuch wulkanu Tavurvur

Wydał głośny “ryk”

– Erupcja Tavurvur rozpoczęła się od między 03.30 a 04.00. Wulkan w trakcie wybuchu wydał głośny, ciągły “ryk”. Generował fale, które zatrzęsły m.in. oknami – informował przedstawiciel obserwatorium wulkanicznego w regionie.

Ludzie mieszkający obok wulkanu zostali ewakuowani, a loty nad wyspą odwołane lub przekierowane. Zamknięto również szkoły i inne miejsca publiczne.

Na razie nie ma informacji o rannych i ewakuacji pozostałych mieszkańców m.in. z miejscowości Rabaul w południowej części wyspy.

Papua-Nowa Gwinea Wybuch wulkanu Tavurvur

Wyjątkowo aktywny wulkan 

Tavuryur jest uważany za jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w regionie. W ostatnich latach odnotowano kilka jego erupcji. Miały one miejsce w 2013, 2011, 2010, 2006, 2005 i 2002 roku. Jednak do tej pory największą eksplozję zarejestrowano w 1994 roku, kiedy stolica wyspy Rabaul została zniszczona przez popiół. Od tamtego czasu funkcje stolicy pełni Kokopo.

Papua-Nowa Gwinea Wybuch wulkanu Tavurvur

Źródło: twitter, ReutersTV Autor: PW/mk

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o