Papua Nowea Gwinea: Ogromna erupcja wulkanu Manam widoczna z kosmosu

Prowincja Madang w Papui-Nowej Gwinei została postawiona w stan najwyższej gotowości w wyniku erupcji wulkanu Manam w piątkowy poranek – informuje weather.com. Emisje chmur popiołu były tak potężne, że zarejestrowały je nawet satelity meteorologiczne.

Zdjęcie, które umieściliśmy w górnej części artykułu, zamieszczone na stronie Colorado State University, pokazuje rozbudowę potężnej chmury popiołu po erupcji wulkanu. Chmura pyłu znajduje się w centralnej części obrazu.

Wulkan na Wyspie Manam wybuchł w piątek o godz. 11:00 czasu lokalnego – donosi Volcano Discovery. Na miasto Bogia opadła warstwa popiołu – informuje Radio New Zeland, dodając, że władze nakazały mieszkańcom trzymać się z dala od od miasta czterech głównych dolin.

Erupcja wulkanu Manam widoczna z kosmosu

Australijskie Biuro Meteorologiczne zaobserwowało, że chmura popiołu uniosła się na wysokość 15 km.

Dział Geozagrozeń Papui-Nowej Gwinei poinformowało w radiu New Zeland, że „erupcje o zmiennej wielkości możliwe są w ciągu najbliższych kilku dni”.

W listopadzie 2004 roku erupcja wulkanu Manam zabiła pięć osób oraz zmusiła do ucieczki ponad 9 tys. mieszkańców; niektórzy z ewakuowanych wciąż żyje w tymczasowych schroniskach.

źródło: krolowa superstar

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o