Parlament Europejski przerywa milczenie ws. Katalonii

Pilne Unia Europejska

Dotąd Komisja Europejska nie wtrącała się w sprawy wewnętrzne Hiszpanii. Władze Unii Europejskiej nie chciały nawet zabierać głosu w sprawie referendum. Jednak kiedy okazało się, że znaczna większość Katalończyków jest za niepodległością, politycy unijni zabrali głos. Ich opinia zszokowała wszystkich.

Dotąd wśród Katalończyków panowało przekonanie, że wspierająca regionalne tradycje i mniejszości Unia opowie się za referendum w sprawie Katalonii. Okazuje się jednak, że jest całkiem inaczej. Katalońskie władze są wściekłe, ponieważ Komisja Europejska określiła referendum jako nielegalne.

– Niedzielne referendum niepodległościowe w Katalonii, regionie autonomicznym Hiszpanii, było nielegalne, a sprawa Katalonii jest wewnętrzną sprawą Hiszpanii – podaje KE.

Jak mówią wzburzeni Katalończycy, Unia po prostu rzuciła ich na pożarcie Madrytowi. Dotąd sądzili natomiast, że Bruksela ich wesprze. Byli uradowani, kiedy kolejni politycy z krajów Europy nawoływali do zaprzestania walk. Sądzili, że po wygranym referendum uda się dołączyć do Unii i pod jej skrzydłami przetrwać zawieruchę po ogłoszeniu niepodległości. Ich wściekłość pogłębiła tylko deklaracja rzecznika KE, Margaritis Schinas, który stwierdził, że Unia „respektuje konstytucję każdego członka”. W tym wypadku – konstytucję Hiszpanii, a nie Katalonii.

– Nie mam w tej sprawie wiele do powiedzenia, respektujemy konstytucję każdego kraju członkowskiego – podsumował Schinas.

źródło: tvpi.info

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
witkacykeri Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
keri
Gość
keri

Może hujnia gejropejska konsekwentnie przestałaby się mieszać w wewnętrzne sprawy Polski?

witkacy
Gość
witkacy

Masz rację, ale jest różnica pomiędzy państwami silnymi a słabymi, albo takimi gdzie się można wpieprzać a gdrzie nie powinno