Pędzi z prędkością 37 tys. km/h. Duża asteroida w piątek minie Ziemię

asteroida 2014-YB35

Ma szerokość jednego kilometra, porusza się z prędkością 37 tys. kilometrów na godzinę – asteroida 2014-YB35 minie w piątek naszą planetę. Jak podkreślają eksperci z NASA, rzadko obiekty takiej wielkości przelatują tak blisko Ziemi.

Obiekt 2014-YB35 ma ponad kilometr średnicy (wymiary boiska na Stadionie Narodowym to 105 m na 80 m). Gdyby asteroida uderzyła w Ziemię, wyzwoliłaby energię równoważną wybuchowi 15 mld ton trotylu. Oznaczałoby to ogromną katastrofę – nie tylko spowodowaną bezpośrednio uderzeniem, ale również wtórnymi falami tsunami i wzbiciem w powietrze ogromnych ilości pyłu.

asteroida 2014-YB35

asteroida 2014-YB35

Na szczęście asteroida nie znajduje się na torze kolizyjnym z naszą planetą. Naukowcy z centrów badawczych na całym świecie z niecierpliwością oczekują przelotu obiektu, aby móc dokonać jego dokładniejszych pomiarów. Będą mieli na to niewiele czasu, bo kosmiczna skała mknie z prędkością 37 tys. km/h. Obiekt minie nas w odległości 4,4 mln km.

Asteroida została zaobserwowana po raz pierwszy pod koniec ubiegłego roku w ramach programu Catalina Sky Survey. Projekt ma na celu przeszukiwanie kosmosu w poszukiwaniu komet i planetoid, które mogą nam zagrażać.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.