Syria atak USA

Atak na siły Amerykanów i ich sojuszników w Syrii byłby „złym pomysłem”, powiedział przedstawiciel Komitetu Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA Kenneth McKenzie. W ten sposób skomentował słowa prezydenta Baszara al-Asada, który wyraził gotowość użycia siły w celu ​​wyzwolenia terytorium Syrii.

Między USA i ich sojusznikami w Syrii a prorządowymi grupami dochodzi do potyczek zbrojnych, ale generalnie stronom udaje się uniknąć poważnych starć. Na północy i wschodzie znaczące obszary są kontrolowane przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), które głównie składają się z Kurdów i których wspierają Amerykanie.

Według al-Asada SDF pozostają „jedynym problemem w kraju”. Zaznaczył, że Damaszek zgadza się negocjować z nimi, ale w przypadku niepowodzenia armia jest gotowa użyć siły, aby wyzwolić swoje terytorium. Syryjski przywódca jednocześnie podkreślił, że Stany Zjednoczone muszą opuścić Syrię.

Al-Asad oświadczył również, że w Syrii „zbliżyliśmy się do możliwego bezpośredniego konfliktu między siłami Rosji i Stanów Zjednoczonych”, ale udało się go uniknąć „dzięki mądrości rosyjskiego przywództwa”.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy od 2014 roku prowadzą operację przeciwko grupie terrorystycznej „Państwo Islamskie” (zakazana w Rosji) w Iraku, a także w Syrii, gdzie działają bez zgody oficjalnych władz tego kraju.

źródło: pl.sputniknews.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o