Peru: przebudza się wulkan Misti po śnie trwającym 2 tysiące lat!

Będący symbolem Arequipa, wulkan Misti znajdujący się na południu tego peruwiańskiego miasta, od dawna uważany za śpiący, przygotowuje się do poważnej erupcji. Ostatni wybuch na potężną skalę miał miejsce 2 tys. lat temu – donosi AFP.

wulkan

Badania naukowców z Południoweggo Obserwatorium Wulkanicznego wskazują, że wokół wulkanu odnotowuje się wzmożoną aktywność sejsmiczną i emisje gazów, co świadczy o jego przebudzeniu. Aktualnie jest uważany za stwarzające największe ryzyko w kraju Ameryki Południowej, ponieważ tysiące ludzi zamieszkuje okolice krateru.

wulkan

wulkan

„Gazy, który emituje Misti, są magmowe. To potwierdza, że wulkan jest aktywny i nie śpi, jak wiele osób sądzi” – powiedział AFP przez telefon Luisa Macedo, inżynier z Arequipa.

Wulkan znajduje się zaledwie 17 kilometrów od miasta.

Inżynier poinformował, że cztery tygodnie temu grupa naukowców z OVS zrobiła obrazy krateru Misti. Na ich podstawie naukowcy byli w stanie zidentyfikować aktywność magmową.

„Gazy osiągają 500 metrów i zawierają kwas siarkowy, węgla i wapnia,” powiedział Macedo. Poinformował, że ze względu na wysoką odległość wpływ emisji na pobliskie wspólnoty jest niewielki.

Innym specjalista OVS Domingo Ramos, wyjaśnił, że choć wulkan jest aktywny, to nie musi oznaczać, że istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia niebezpiecznej erupcji.

źródło: krolowa-superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.