Phenian zrywa wszystkie układy o nieagresji z Koreą Południową – sytuacja robi się napięta

korea północna widmo wojnyRośnie napięcie na Półwyspie Koreańskim. Phenian zdecydował o zerwaniu wszystkich układów o nieagresji z Koreą Południową, wyłączeniu “gorącej linii” telefonicznej i zamknięciu przejścia między obu krajami w Panmundżonie w Strefie Zdemilitaryzowanej. Poinformowała o tym północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Wcześniej reżim zapowiedział, że skorzysta z prawa dokonania ataku uprzedzającego na “agresorów”.

 

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un odwiedził jednostki wojskowe, które w 2010 roku ostrzelały z artylerii wyspy należącej do Korei Południowej. Dyktator wezwał żołnierzy, by byli gotowi do uderzenia w pięć wysp należących do południowych sąsiadów.

Najnowsze posunięcia Phenianu ogłoszono wkrótce po uchwaleniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ nowych sankcji wobec Korei Północnej dotyczących  m.in.  północnokoreańskich dyplomatów.

Sankcje zostały nałożone z powodu kolejnej już trzeciej próby nuklearnej, która była silniejsza od przeprowadzonych w latach 2006 i 2009.

 

Przed głosowaniem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Korea Północna zagroziła, że skorzysta z prawa do przeprowadzenia wyprzedzającego ataku jądrowego przeciwko Stanom Zjednoczonym. Władze w Phenianie oskarżyły Waszyngton o wykorzystanie manewrów wojskowych w Korei Południowej jako pretekstu do nuklearnego i konwencjonalnego ataku na Koreę Północną. Phenian zagroził też, że przeprowadzi więcej prób jądrowych w odpowiedzi na sankcje, których domagały się USA.

źródło:rmf24.pl

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o