Philae zamilkł na całą wieczność

Niestety wygląda na to, że historia Philae, który z problemami wylądował w listopadzie 2014 roku na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, nie będzie miała happy endu. Wygląda na to, że lądownik zamilkł na dobre.

Philae

Okienko kontaktu, w trakcie którego sonda Rosetta znajduje się ponad południową półkulą komety, trwa co prawda do 21 stycznia, ale obsługa misji z niemieckiej agencji kosmicznej DLR (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt) nie wyraża zbyt dużo optymizmu – uważają oni, że z lądownikiem raczej nie uda się już skomunikować, prawdopodobne bowiem jest, że uszkodzeniu uległy jego nadajniki.

Jeśli Philae będzie milczeć do końca stycznia to sprawa będzie przesądzona, przez jakiś czas prowadzony jednak będzie nasłuch – być może lądownik tylko pokrył się pyłem i uda mu się jeszcze oczyścić i nawiązać kontakt z Ziemią.

Z końcem stycznia kometa będzie już zbyt daleko od Słońca abyśmy mieli jakieś nadzieje – Philae pogrąży się wtedy w lodowym śnie, a naukowcy liczyć mogą na to, że uda im się zrobić zdjęcie lądownika we wrześniu, gdy Rosetta będzie kończyć swoją misję.

źródło: Geekweek

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Philae zamilkł na całą wieczność”

  1. Skoro nigdzie nie wylądował to musieli zgasić sygnał aby sprawa się uwaliła. Tak właśnie topi się miliony naiwniaków…

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.