Pierwsza kosmiczna misja górnicza jest zaplanowana na 2020 rok

0
5

Firma z powstającej branży górnictwa kosmicznego zapowiedziała wysłanie sondy rozpoznawczej na jedną z pobliskich planetoid przed końcem dekady. Sukces misji firmy Deep Space Industries ma otworzyć erę wydobycia surowców poza naszą planetą.

Sonda „Prospector-1” ma wylądować na jednej z planetoid, by oszacować jej przydatności jako potencjalnego źródła surowców. Ciało niebieskie zostanie przebadane m.in. pod kątem występowania wody. DSI wyjaśnia, że cel lotu – konkretna planetoida znajdująca się w bliskiej odległości od naszej planety – zostanie wskazana przez międzynarodowe grono ekspertów. Misja będzie także okazją do przetestowania prototypowych komponentów kosmicznych urządzeń wydobywczych.

kosmiczne górnictwo

Projektowany pojazd jest niewielkim statkiem kosmicznym o wadze 50 kg, wyposażonym w specjalistyczną awionikę oraz komponenty odporne na promieniowanie. Podstawowym paliwem pojazdu będzie podgrzana woda, która wypychana w postaci pary dostarczy statkowi ciągu. Woda ma być także pierwszym surowcem, którego będą poszukiwać kolejne sondy DSI, tak by można było uzupełniać paliwo pojazdów w przestrzeni kosmicznej. Występowanie wody w postaci lodu na planetoidach i kometach potwierdziła w ostatnim czasie m.in. misja Rosetta prowadzona przez Europejską Agencję Kosmiczną.

kosmiczne gornictwo

„Nasze sondy otworzą nowy rozdział niskokosztowej, komercyjnej eksploracji kosmosu. Chcemy z czasem udostępnić wypracowaną w najbliższych latach technologię wydobycia partnerom, by przyspieszyć rozwój branży górnictwa planetoidalnego w bliskiej odległości Ziemi” – wyjaśnia Grant Bonin, główny inżynier Deep Space Industries.

DSI chce współpracować przede wszystkim z rządami państw zainteresowanych komercyjną eksploracją kosmosu oraz prywatnymi firmami.

W ramach przygotowań do właściwej misji planetoidalnej DSI we współpracy z rządem Luksemburga zorganizuje w 2017 r. misję sondy Prospector X na niską orbitę okołoziemską.

kosmiczne gornictwo

„Przewidujemy, że w następnej dekadzie rozpocznie się masowe wydobycie surowców z asteroid. Nasze obecne działania mają na celu zaprojektowanie oraz przetestowanie komponentów pojazdów, które mogą zostać wykorzystanie do górnictwa planetoidalnego, opracowanie strategii i modeli biznesowych” – mówi Daniel Faber, CEO firmy DSI.

Na początku sierpnia amerykańska firma Moon Express zapowiedziała wysłanie sondy kosmicznej na Księżyc w 2017 r. Byłaby to pierwsza misja księżycowa w historii zorganizowana przez prywatną firmę. Pojazd ma być wyposażony m.in. w instrumenty, które oszacują możliwość pozyskania księżycowych minerałów i skał na skalę przemysłową.

źródło: PAP, interia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.