Pierwsza połowa tego roku w Polsc jedną z najcieplejszych w historii. Jaka będzie druga?

0
10
Polska anomalia temperatury

Za sprawą dość łagodnej zimy i rekordowo ciepłej wiosny pierwsze półrocze 2018 roku zapisało się w naszym kraju wśród najcieplejszych w historii meteorologii. Czy druga połowa roku będzie równie ciepła?

Pierwsza połowa tego roku była wyjątkowo ciepła. Chyba nikt nie może narzekać na temperatury, którymi raczyliśmy się niemal codziennie w kwietniu i maju. Było nie tylko bardzo ciepło, wręcz gorąco, ale też sucho i słonecznie.

Jak wynika ze wstępnych danych pomiarowych, średnia temperatura powietrza w pierwszym półroczu przekroczyła normę wieloletnią o ok. 1,3 stopnia. Największe odchylenie odnotowano na Śląsku, w południowej Wielkopolsce, na Kielecczyźnie i Mazowszu, nawet o ponad 1,5 stopnia. Najmniejsze było ono nad morzem, miejscami o niecały 1 stopień.

Styczeń w całej Polsce był łagodny pod względem średniej temperatury powietrza. Jak wynika z danych IMGW, najcieplej było na zachodzie, południu i w centrum kraju, gdzie norma została przekroczona o 3 stopnie, a miejscami na Dolnym Śląsku, gdzie styczeń okazał się jednym z najcieplejszych w historii, nawet o 4 stopnie.

Luty dla odmiany okazał się chłodny i to w całym kraju. Średnia temperatura była niższa od normy o około 2,5 stopnia, a na pogórzu nawet o 3 stopnie. Podobnie było w marcu, gdy średnia temperatura okazała się niższa wobec normy z wielolecia o całe 2 stopnie.

Kwiecień przyniósł nam duże ocieplenie. Nigdy wcześniej, w całej ponad 200-letniej historii pomiarów, nie było tak wysokiej średniej temperatury, która przekraczała normę wieloletnią o ponad 4,5 stopnia. Największe odchylenie temperatury odnotowano na południu kraju.

Maj też zapisał się jako rekordowo ciepły. W wielu regionach kraju średnia temperatura przekraczała normę nawet o 4 stopnie. Tym samym pobity został dotychczasowy rekord w 1889 roku, a więc sprzed aż 129 lat.

Również czerwiec był bardzo ciepły, znalazł się wśród najcieplejszych, choć do rekordu wszech czasów zabrakło około 1 stopnia, a więc całkiem sporo. Tym razem dla odmiany największe odchylenie temperatury na plus notowano w północnej połowie kraju.

Jaka będzie druga połowa roku?

Lipiec zapisze się ciepło, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju. W sierpniu temperatura powinna oscylować w okolicach normy wieloletniej. Wrzesień z kolei zapowiada się dość chłodno. Może nie przedłużyć nam w tym roku lata, zwłaszcza, że październik też nie wygląda zbyt optymistycznie.

Jednak końcówka roku będzie cieplejsza, zarówno późna jesień, jak i wczesna zima w prognozach sezonowych widnieje w kolorach ciepłych, a to oznacza temperaturę powyżej normy wieloletniej. Czeka nas więc przysłowiowy groch z kapustą.

 

Źródło: TwojaPogoda.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.