Pierwsza taka misja w historii. Chiny w czerwcu posadzą ziemniaki… na KSIĘŻYCU!!!

Chiny ziemniaki księżyc

Będą też wytwarzać tam tlen, żeby stworzyć mini-atmosferę.

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) jeszcze wiosną ub. roku zapowiedziała stworzenie pierwszej uprawy ziemniaków na Srebrnym Globie. Chińczycy chcą sprawdzić, czy w ogóle coś tam wyrośnie, aby potem móc na miejscu produkować żywność i tlen dla załogi bazy księżycowej, którą chcą tam zbudować – pisze Daily Mail.

Chiny ziemniaki księżyc

W ramach programu Chang’e 4, w czerwcu br. na ciemnej stronie Księżyca – w rejonie Basenu Bieguna Południowego – Aitken pojawi się więc chiński lądownik z sadzonkami kartofli i jajami jedwabników dostarczony przez rakietę Długi Marsz 4C.

Rośliny mają wytwarzać na Księżycu tlen, a jedwabniki – dwutlenek węgla, tworząc początek naturalnego mini-ekosystemu. Oczywiście na razie plantacje powstaną nie na pokrywającym powierzchnię Księżyca skalnym pyle, ale w specjalnych kapsułach z zapasem wody, w których ma panować odpowiednie dla takich upraw ciśnienie i oświetlenie.

Podobne próby hodowli ziemniaków w takich kapsułach z powodzeniem przeprowadzono już w centrum badań międzynarodowych w Limie – stolicy Peru. Stworzono tam dokładną symulację warunków panujących na Marsie i okazało się, że ziemniaki zaczęły kwitnąć!

Widać więc, że rośliny te potrafią świetnie adaptować się do ekstremalnych warunków. W Peru od dawna uprawia się je przecież nawet na jałowej i suchej pustynnej glebie. Jednocześnie ziemniaki mają bardzo dużo kalorii w stosunku do niewielkiej powierzchni jaka jest potrzebna do ich uprawy.

Chiny ziemniaki księżyc

Chiny ziemniaki księżyc

Chiny ziemniaki księżyc

Chińczycy uznali więc, że to właśnie ziemniaki są idealnym produktem z punktu widzenia produkcji żywności dla załóg przyszłych stacji na Księżycu i Marsie.

źródło: Reporters.pl
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
keri Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
keri
Użytkownik
keri

Chińczycy bardzo dbają o jakość żywności, w przeciwieństwie do usrańców, którzy żywią się plastikiem.
Poletko ziemniaków na Księżycu? Monsanto zaraz tam przyleci z GMO i roundupem. Atmosferę nałukowce zrobią z chemtrails – taka będzie powłoka, ze kosmos tego nie wyczyści 🙂