W maju NOAA oficjalnie poinformowało, że rekordowe El Nino dobiegło do końca. Jednak eksperci już przyglądają się nowej sytuacji, jaka zachodzi na Pacyfiku; od kilku dni pojawiają się pierwsze oznaki kolejnej, tym razem chłodnej anomalii – La Niña. Ta najprawdopodobniej zdominuje pogodą na świecie jesienią i zimą.

Od drugiej połowy lutego temperatura wzdłuż równikowej i wschodniej strefy Pacyfiku zaczęły gwałtownie się obniżać. El Nino osiągnęło swój szczyt na przełomie listopada i grudnia; temperatura w strefie Nino 3,4 przekraczała 3 stopnie Celsjusza, tym samym była wyższa od poprzedniego rekordowego El Nino w 1997 roku.

La Nina

Jednak NOAA w połowie maja poinformowało, że El Nino na Pacyfiku oficjalnie dobiegło do końca, choć jeszcze będzie oddziaływać na pogodę przez najbliższy miesiąc lub dwa. Co ciekawe, spadek temperatury nie zatrzymuje się, a meteorolodzy już teraz zaczynają widzieć pierwsze oznaki nadchodzącej La Nina.

La Nina

La Nina

Te cienkie, poplamione niebieskie pasma we wschodniej równikowej części Pacyfiku są regionami, gdzie dominują niższe niż normalnie temperatury wód. Jest to spowodowane zaleganiem zimnej wody pod powierzchnią cieplejszej, gdy ciepła woda powierzchniowa zostaje skierowana w kierunku zachodnim.

Oczywiście, nie jest tam jeszcze tak zimno, abyśmy zakwalifikować to jako La Nina, nie mniej są to pierwsze oznaki, co już wyłania się zza horyzontu.

źródło: krolowa-superstar

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o