Pierwsze pięć miesięcy 2015 roku najcieplejsze w historii. Według naukowców ocieplenie klimatu przyśpiesza

temperatura na Ziemie rok 2100

Rok 2015 ma szansę być rekordowo ciepły. Według najnowszych danych Amerykańskiej Agencji Kosmicznej średnia temperatura pierwszych pięciu miesięcy jest wyższa od średniej o 0,71 st. C. Sprawia to, że jest to najcieplejsze pięć miesięcy w historii danych meteorologicznych.

Według naukowców NASA temperatura wykazuje zmiany. Zazwyczaj kilka lat jest chłodniejszych, kilka cieplejszych. Jednak ostatnie wykresy pokazują, że z roku na rok pobijane są rekordy temperatury. Oznacza to, że ocieplenie klimatu przyśpiesza.

Fala upałów w Indiach

Przykładem przyśpieszenia ocieplenia klimatu, jest fala upałów w Indiach, podczas której na skutek wysokiej temperatury śmierć poniosło 2500 osób. Te rekordowe wartości mocno świadczą o globalnym ociepleniu. Klimatolodzy uważają, że podobne fale upałów będą bardziej intensywne i długotrwałe w najbliższym dziesięcioleciu.

Dwa scenariusze ocieplania się klimatu

NASA opracowała symulację temperatury i opadów oraz stężenia CO2 w latach 1950 i 2100. Powstały dwa modele: jeden opierający się na aktualnych trendach oraz drugi ze skrajnym scenariuszem. Powstały po to, by sprawdzić, który kraj ponosi główną winę za globalne ocieplenie.

– Działalność NASA polega na analizowaniu tego, czego się dowiedzieliśmy o naszej planecie i kosmosie. Pomaga to zabezpieczyć naszą przyszłość – powiedziała Ellen Stofan, naukowiec z NASA. – Dzięki danym obejmującym cały glob, ludzie mają cenne narzędzie do planowania, jak radzić sobie z ociepleniem się klimatu – dodaje.

Tendencja wzrostowa średniej temperatury na świecie (NOAA) wzrost temperatury na świecie

Tak według NASA mogą wyglądać temperatury w 2100 roku: temperatura na Ziemie rok 2100

Źródło: IFL Science, tvn meteo Autor: mab/kka

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Pierwsze pięć miesięcy 2015 roku najcieplejsze w historii. Według naukowców ocieplenie klimatu przyśpiesza”

  1. Interesujący artykuł… Wspomina o fali upałów w Indiach, natomiast ani jednym słowem o innych częściach globu, gdzie w tym samym czasie temperatury były znacznie poniżej przeciętnej wieloletniej:Republika Afryki Południowej, Południowe Andy, Grenlandia, Irlandia, Nowa Zelandia, Południowa Australia… Nie ważne, czy się gotujemy, czy marzniemy; wszystkiemu winien ten dwutlenek węgla !

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.