Pierwszy raz w historii gorące powietrze z Afryki roztapia Arktykę!

To historia, która sama się pisze. Niesamowicie łagodne powietrze ponownie wędruje w stronę Arktyki, rozkręcając ciepło w czasie rozpoczęcia nowego sezonu topnienia – informuje Climate Central.

Przez jakiś czas łagodna pogoda była normą dla regionu miesiąc po miesiącu. To pierwsze takie wydarzenie w historii, bo żaden inny region na świecie w ostatnim czasie nie doświadczył tak długotrwałej anomalii. Wysoka temperatura ma duży wpływ na rejon okołobiegunowy.

Ostatnia inwazja ciepłego powietrza sprawiła, że na przełomie marca i kwietnia temperatura wzrosła powyżej 0 stopni. Największe anomalie odnotowano wokół rosyjskiego wybrzeża, gdzie powstają pęknięcia w lodzie morskim. Z czasem wysokie temperatury rozleją się na Alaskę i Morze Beauforta – temperatura dla całej Arktyki od kilku ostatnich dni jest średnio o 4-4,5 st. C wyższa.

Po trzecim roku z rekordowo niskim zasięgiem lodu morskiego w Arktyce, ostatnia fala ciepłego powietrza jeszcze bardziej osłabi powstały po zimie pak, co jednocześnie zwiększa prawdopodobieństwo intensywnych roztopów w sezonie wiosenno-letnim.

Przez kilka ostatnich lat Arktyka jest w dość słabym stanie. Zanieczyszczenia węglem mają nadmierny wpływ na region, który ociepla się dwukrotnie szybciej niż reszta planety. W zeszłym roku jedynym chłodnym miesiącem w Arktyce był sierpień, a sześć kolejnych pobiło dotychczasowe rekordy ciepła. Zwykle od drugiej połowy września do połowy marca temperatury za kołem podbiegunowym północnym utrzymują się przez całą dobę poniżej zera, co umożliwia odbudowanie strat w pokrywie lodowej po letnim sezonie roztopów. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat w Arktyce zimy były wyjątkowo ciepłe, przez co lód nie mógł się znacząco zwiększyć. Jeszcze w listopadzie i grudniu 2016 r. temperatury w regionie przekraczały 0 stopni – po raz pierwszy w historii.

Obecna anomalia w Rosji szczególnie mocno zaznacza się nad Morzami Barentsa i Kara, gdzie zasięg lodu morskiego jest rekordowo niski. Jest co prawda jeszcze zbyt wcześnie, że lód w Arktyce osiągnął roczne minimum, jednak aktualna pogoda z pewnością nie jest szczególnie pomocna w jego utrzymaniu.

Innym czynnikiem, który może przyspieszyć spadek lodu morskiego jest jego wiek. Zanika lód wielowarstwowy, który jest grubszy i bardziej odporny na stopienie. W 1985 roku lód w wieku powyżej czterech lat stanowił 20 procent wszystkich lodów Arktyki. W ubiegłym roku było to zaledwie 4 procent. Nowy lód jest bardziej kruchy i podatny na stopienie, co jest jednym z największych powodów, dla których w sezonie letnim zasięg lodu spadł o ponad 13 procent na dekadę, odkąd rozpoczęto stałe pomiary satelitarne w Arktyce.

Łagodna pogoda i utrata lodu, które pojawiają się w nagłówkach większości portali pogodowych, mogą wkrótce stać się normą. Ostatnie badania wykazały bowiem, że jeśli emisja dwutlenku węgla nie zostanie zmniejszona, Arktyka może zostać całkowicie pozbawiona lodu w sezonie letnim w ciągu najbliższych 20 lat.

źródło: krolowa superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

5 thoughts on “Pierwszy raz w historii gorące powietrze z Afryki roztapia Arktykę!”

 1. Kiedy ten koniec świata? ;-/ cos się doczekac nie mogę…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Mało przekonująca animacja. Nie wierzę w to ocieplenie.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Moim zdaniem owe ogrzewanie Arktyki to celowy plan. Korelując to np: z trzęsieniami ziemi, może to doprowadzić do wynurzenia się lądu szelfowego, co spowodowało by podwojenie się obecnej powierzchni lądowej, jaką mamy obecnie.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. osobiście mam „WAS WSZYSTKICH SERDECZNIE DOŚĆ!” „człowiek człowiekowi rujnuje życie… „przygotowania dobiegły końca, nadchodzi czas na wymieranie”…..

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. „będę prosił naturę wciąż, i czekał na odpowiedzi. Człowiek człowiekowi niszczy życie wciąż. Człowiek z człowiekiem nie potrafi żyć. Dość tego”

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.