Pierwszy raz w historii w styczniu narodził się cyklon

Styczeń nie jest typowym miesiącem, sprzyjającym rozwojowi systemów tropikalnych w centralnej części Pacyfiku. Jednak w ostatni czwartek niemożliwe stało się możliwe – burza Pali to jak dotąd najwcześniejszy sztorm tropikalny w środkowej części Oceanu Spokojnego w historii – donosi weather.com.

Eksperci twierdzą, że powstawaniu cyklonów wciąż sprzyja wysoka temperatura wody, prawdopodobnie pozostałość po najaktywniejszym sezonie, którego doświadczyliśmy w 2015 r. W poniedziałek tropikalny sztorm Pali znajdował się około 2 tys. kilometrów na południowy zachód od Honolulu na Hawajach.

cyklon

Jak informuje weather.com, Pali umocnił się od niedzieli i może nawet uzyskać status cyklonu pierwszej kategorii (z wiatrem powyżej 74 mph) w ciągu najbliższych dni, zanim w końcu osłabnie. System nie zagraża obszarom lądowym.

Od rozpoczęcia obserwacji w 1949 roku, na wodach środkowego Pacyfiku – później od Pali – tropikalne sztormy w styczniu uformowały się dwa razy; Winona była pierwszą burzą w dn. 13 stycznia 1989 roku, a drugi to Ekaka w dniu 28 stycznia 1992 roku. Ekaka osiągnęła trzecią kategorię intensywności huraganów podczas umiarkowanego El Nino, jakie miało miejsce w latach 1991-92.

cyklon

Eksperci od huraganów twierdzą, że także w przypadku burzy Pali rekordowe El Nino mogło odegrać istotną rolę. Eric Blake poinformował, że Pali uformował się zaledwie 4,7 stopnia na północ od równika, gdzie temperatury wód są dużo wyższe od normy wieloletniej, a kierunkowe ścinanie – słabsze. Są to warunki idealne dla powstawania sztormów tropikalnych.

Oficjalny sezon huraganowy na wodach środkowego Pacyfiku rozpoczyna się 1. czerwca, a kończy 30. listopada.

cyklon

źródło: krolowa-superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.