Pjongjang: ćwiczyliśmy ataki na bazy USA w Japonii ,,w każdej chwili może dojść do wojny”

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest tak poważna, iż „w każdej chwili może rozpętać się wojna” – poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA po poniedziałkowych próbach z rakietami balistycznymi. Jak dodano w komunikacie, testy przeprowadzono w ramach ćwiczeń przed potencjalnymi atakami na bazy USA w regionie.

Korea Północna w poniedziałek nad ranem wystrzeliła cztery pociski balistyczne, które po przebyciu około 1000 km spadły do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii (ok. 300 km od wybrzeża prefektury Akita).

„W każdej chwili może rozpętać się wojna”

Jak poinformowała KCNA, wystrzelenie pocisków osobiście nadzorował przywódca KRLD Kim Dzong Un. Testy te – jak podkreśla północnokoreańska agencja – były elementem przygotowania armii do „ataków, w razie konieczności, na bazy wojskowe imperialistycznego agresora, USA, w Japonii”.

Kim Dzong Un ostrzegł – jak podała agencja KCNA – że sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest tak poważna, iż „w każdej chwili może rozpętać się wojna”.

Zdaniem komentatorów poniedziałkowe testy rakietowe są reakcją KRLD na wspólne ćwiczenia armii południowokoreańskiej i sił zbrojnych USA, które są obecne w Korei Płd. w sile 28,5 tys. żołnierzy.

Najnowsze próby rakietowe Korei Północnej ostro potępiło wiele państw, w tym Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Były także głównym tematem rozmowy telefonicznej prezydenta USA z szefem japońskiego rządu. Donald Trump i Shinzo Abe byli zgodni, że Korea Północna kolejny raz naruszyła rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wcześniej w poniedziałek USA i Japonia zażądały pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa.

Północnokoreańskie próby rakietowe potępił także sekretarz generalny ONZ. – Takie działania stanowią naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa i poważnie zagrażają pokojowi w regionie – oświadczył Antonio Guterres.

Biały Dom poinformował w poniedziałek, że administracja Donalda Trumpa podejmuje kroki w celu zwiększenia zdolności obronnych przed północnokoreańskimi pociskami balistycznymi poprzez instalację w Korei Południowej systemu antyrakietowego THAAD.

Korea Północna jest objęta oenzetowskimi sankcjami i embargiem na broń, których celem jest powstrzymanie tego kraju przed rozwijaniem programów nuklearnego i rakietowego.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Pjongjang: ćwiczyliśmy ataki na bazy USA w Japonii ,,w każdej chwili może dojść do wojny””

  1. Wojna Korea – USA ? Ciekawe kto wygra ?

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.