Planetoida 2014 AA miała ominąć dziś w nocy Ziemię niestety tak się nie stało !!

planetoida 2014 AA uderzyła w ZiemięPlanetoida 2014 AA jest to pierwszy obiekt kosmiczny wykryty w tym roku, który miał minąć Ziemię w bezpiecznej odległości 7400km. Naukowcy się pomylili i uderzył w Ziemię

Planetoida 2014 AA

Planetoida została dostrzeżona 1 stycznia w godzinach porannych polskiego czasu. przez Richarda A. Kowalski w ramach programu Mount Lemmon Survey, którego celem jest wykrywanie obiektów bliskich Ziemi (NEO, Near-Earth Objects). Obiekty te są monitorowane przez astronomów bo najbardziej zagrażają bezpieczeństwu Ziemi
Planetoida miała minąć naszą planetę w odległości ok. 7600 km, lecz w tym przypadku astronomowie się pomylili. W tej chwili brak informacji o obserwacji przelotu planetoidy. Prawdopodobnie spłonęła w ziemskiej atmosferze.

Kosmiczna skała prawdopodobnie wtargnęła w ziemską atmosferę na obszarze pomiędzy Ameryką Środkową a wschodnim wybrzeżem Afryki.

Orbit of asteroid 2014 AA

Poniżej możecie zobaczyć animację autorstwa doktora Pasquale Tricarico pokazującą jak wyglądała trasa lotu planetoidy tuż przed jej uderzeniem w Ziemię.
2014aa

Mieliśmy dużo szczęścia

Mamy szczęście, że był to obiekt tak niewielki – miał on około 4 metrów średnicy wobec czego spalił się on prawdopodobnie cały w atmosferze a w Ziemię uderzyły jego małe fragmenty, które zostały rozrzucone po całej jego trasie przelotu przez atmosferę.

Planetoida 2014 AA została odkryta dopiero 1 stycznia 2014 rano, miała minąć Ziemię w bezpiecznej odległości 7600 km a już w dzień później uderzyła w  Ziemię. Co by się stało, gdyby miała większe rozmiary i ostrzeżenie przyszłoby zaledwie kilkanaście godzin przed impaktem?

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Czesłwa Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Czesłwa
Gość
Czesłwa

Nowy rok zaczął się niesamowicie Ciekawie. Ta asteroida, szczątki komety ISON i ogromna czarna plama na słońcu.