Po 75 latach budzi się ekwadorski wulkan Cotopaxi

wulkan Cotopaxi Ekwador

Wulkan Cotopaxi, położony zaledwie 60 km od ekwadorskiej miejscowości Quito, nie dawał żadnych oznak życia przez prawie 75 lat. Przed okresem spokoju wulkan zachowywał się gwałtownie, towarzyszyły mu dziesiątki potężnych erupcji, które trwały od ponad dwóch wieków – informuje portal wired.com.

Jednak Cotopaxi zaczyna wykazywać oznaki pewnego zainteresowania. Nie jest jasne, czy ten problem to preludium do nowej erupcji.

wulkan Cotopaxi Ekwador

Zdaniem ekspertów, wulkan trzęsie się ponad 100 razy dziennie, a wraz z małymi trzęsieniami ziemi zarejestrowano ruch magmy. Pierwsze fale sejsmiczne w pobliżu Cotopaxi zauważono w połowie maja, ale w dalszym ciągu powoli rosną, aż do teraz. Emisja dwutlenku siarki jest pięciokrotnie wyższa (500 ton / dobę). W ciągu ostatnich dni stały się bardziej widoczne również obłoki pary i gazu, niektóre z nich osiągają wysokość 1 km. Pierwsze analizy wskazują zatem, że wulkan zaczyna się powoli budzić ze swojego snu.

Ekwadorscy wulkanolodzy obserwują zachowanie Cotopaxi. Jako środek ostrożności władze Parku Narodowego Cotopaxi zamknęły bramy dla turystów. Na obszarach, w pobliżu góry, ustanowiono „żółty” poziom ryzyka.

Większy wybuch wulkanu Cotopaxi może mieć poważne konsekwencje dla Quito, gdzie zamieszkuje około 3 mln ludzi.

wulkan Cotopaxi Ekwador

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.