Po Ontake czas na Fudżi? Naukowcy straszą katastrofalną erupcją najwyższej góry Japonii

Wulkan Fudżi wybuchnie niebawemPo erupcji Ontake wielu naukowców zaczęło zastanawiać się nad tym, który wulkan wybuchnie jako następny. Istnieją obawy, że będzie to jeden z najwyższych szczytów Japonii – Fudżi. Esperci ostrzegają, że jeśli dojdzie do erupcji, gospodarkę kraju czeka klęska.

W sobotę (27.09) cały świat skierował wzrok na japońską wyspę Honsiu. Krótko przed południem (czasu lokalnego) doszło tam do wybuchu wulkanu. Z góry, której wysokość przekracza 3 tys. metrów, zaczęła wydobywać się gęsta chmura pyłu. Żywioł przyczynił się do śmierci najprawdopodobniej 36 osób.

Wulkan Fudżi wybuchnie niebawem

Erupcja nie do przewidzenia

W japońskich mediach coraz częściej pojawiają się opinie, że gdyby eksperci ostrzegli przed wybuchem, nikt nie musiałby ginąć w tak dramatyczny sposób. Naukowcy tłumaczą się jednak tym, że erupcja była nie do przewidzenia. Na bieżąco prowadzone są obserwacje wulkanów pod kątem ich aktywności, a później wszystkie zgromadzone dane odnoszone są do przypadków z historii (m.in. do liczby rzadkich i nieprzewidzianych erupcji). Nawet za pomocą narzędzi współczesnej nauki nie można prognozować nadejścia katastrofy.

– To, co się stało w sobotę, przekroczyło nasze możliwości prognozowania – powiedział Toshitsugu Fujii, szef Japońskiej Agencji Meteorologicznej.

Wulkan Fudżi wybuchnie niebawem

Niedługo wybuchnie?

Ontake pokazał, że człowiek nie ma szans w starciu z Matką Naturą. Jednak trzeba pamiętać, że Ontake to tylko jeden spośród 110 aktywnych wulkanów Japonii. Inną niebezpieczną górą, która co jakiś czas o sobie przypomina jest Fudżi. Ten czynny stratowulkan i zarazem najwyższy szczyt Japonii leży na wyspie Honsiu, zaledwie 100 km od Tokio. Każdego roku po jego szlakach wspina się około 300 tys. turystów.

Fudżi zajmuje jedną z pozycji na liście 47 wulkanów, które mogą wybuchnąć do końca stulecia. Obecnie wulkan objęty jest pierwszym (w pięciostopniowej skali) stopniem zagrożenia wybuchem. Ontake w chwili erupcji również miał pierwszy stopień zagrożenia. Co oznaczają te stopnie? Piąty poziom zmusza do ewakuacji, ale pierwszy stopień nie oznacza nic poważnego – nie wprowadza się istotnych ograniczeń.

Wulkan Fudżi wybuchnie niebawem

Potrzeby plan ewakuacji

Według rządowego raportu opublikowanego w czerwcu 80 proc. terenów Japonii, które są zagrożone skutkami erupcji, nie posiada planu ewakuacji. Dlatego prefektura Shizuoka (na granicy której znajduje się Fudżi) przygotowuje się do ewentualnego brutalnego przebudzenia wulkanu.

Naukowcy stworzyli nawet specjalną stronę internetową, w której widać symulacje ewentualnych torów płynięcia lawy. Można dowiedzieć się z niej, że oprócz zagrożenia dla osób mieszkających w pobliżu Fudżi, może dojść do odcięcia głównych tras kolejowych i dróg. Wulkan spowodowałaby ogromne zakłócenia w gospodarce narodowej.

Wstrząsy przyczyną katastrofy

Raport przestrzega również przed tym, że w Japonii, która leży na styku czterech płyt tektonicznych, to rejon, bardzo często nawiedzany przez trzęsienia ziemi. A przecież bardzo silne trzęsienia mogą zwiększać ryzyko wystąpienia erupcji wulkanu. Naukowcy przypominają przy tym, że właśnie trzęsienie ziemi było jedną z przyczyn wybuchu Fudżi.

12 grudnia 1707 roku, zaledwie 49 dni po trzęsieniu o sile 8,6 w skali Richtera na południu Japonii, Fudżi przypomniał o sobie. Skala erupcji była ogromna i rzadko spotykana w historii. Naukowcy obliczyli, że wulkan wyrzucił dym i popioły na wysokość 23 km.

Chmura zanieczyszczeń zablokowała dopływ światła do rejonu odległego nawet o 100 km. Co prawda nie odnotowano ofiar śmiertelnych bezpośrednio związanych z wybuchem, jednak popiół pokrył grunty rolne w okolicy i doszło do masowego głodu.

Wulkan Fudżi wybuchnie niebawem

Źródło: phys.org Autor: kt/rp

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

4 thoughts on “Po Ontake czas na Fudżi? Naukowcy straszą katastrofalną erupcją najwyższej góry Japonii”

 1. Okay…two problems with that picture:First…what is that thing He’s holding? It looks like it came off the set of The New Battlestar Galactica.Second…I’m no scholar or anythng…but…don’t you think Jesus would be advocating for a little more gun control…you know…using both hands? That cowboy nonsense is not the way to introduce youngsters to sidearms.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. a booster pump or jet pump, a pump pressure switch, batteries, and a captive tank. Submersible Solar Pumps are used for low to medium lift wells where high flow capacity is

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Great Find John…. I love the out of the box challenges like that one. I had one simila last week that I will be posting on my site this weekend. Like you I live for this stuff! Craig

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. Too many coenmilmpts too little space, thanks!

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.