Pogarsza się jakość powietrza w miastach

powietrze w miastach coraz bardziej zanieczyszczoneJakość powietrza w dużych miastach na świecie nadal się pogarsza, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców – wynika z opublikowanego w środę raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Raport obejmuje 1600 miast z 91 krajów. Tylko 12 proc. ludności tych miast wdycha powietrze, które spełnia normy dopuszczane przez WHO. W około połowie ośrodków miejskich, w których prowadzono badania, poziom zanieczyszczenia powietrza co najmniej 2,5-krotnie przewyższa normy WHO.

powietrze w miastach coraz bardziej zanieczyszczone

W wielu miastach na świecie, także w tych zapewne najbardziej zanieczyszczonych, dane na temat jakości powietrza nie są zbierane. WHO nie była w stanie sporządzić rankingu zanieczyszczonych miast, bo byłby on niepełny.

Według WHO coraz gorsza jakość powietrza w miastach to wynik uzależnienia od paliw kopalnych, np. węgla, korzystania z prywatnych środków transportu, nieefektywnego wykorzystania energii w budynkach oraz wykorzystywania biomasy do gotowania i ogrzewania.

Zanieczyszczone powietrze w Chinach

Sytuacja pogarsza się najbardziej w krajach rozwijających się. Z kolei w najbogatszych miastach jakość powietrza się poprawia.

“Zanieczyszczenie powietrza ma duży wpływ na zdrowie. Sytuacja jest dramatyczna” – powiedziała na konferencji prasowej w Genewie dyrektor ds. zdrowia publicznego WHO Maria Neira. Według szacunków WHO z powodu chorób wywoływanych przez zanieczyszczenie powietrza w 2012 roku zmarło 3,7 mln ludzi poniżej 60. roku życia.

W raporcie WHO czytamy, że wskaźnik stężenia pyłu PM10 w Rawalpindi na północy Pakistanu 20-krotnie przekracza normę dopuszczaną przez WHO, a w stolicy Indii Delhi 28-krotnie. Wskaźnik PM2,5 informujący o stężeniu drobnych cząstek w powietrzu, które mogą dostać się do krwi przez płuca, w Rawalpindi 10-krotnie przekracza normę, a w Delhi 15-krotnie.

źródło: interia.pl

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
CathleenSeba Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Cathleen
Gość
Cathleen

That’s a qutki-wcited answer to a difficult question

Seba
Gość
Seba

Jak przecież płacimy podatki. (lichwę)