Pogoda w kosmosie jest niebezpieczna nawet dla ludzi na Ziemi

Pogoda Kosmiczna

Ten infografik pokazuje główne efekty pogody kosmicznej na technologię i ludzi.

Termin pogoda kosmiczna zwykle odnosi się do wszystkich warunków panujących w przestrzeni poza Ziemią. Jednym z najbardziej widocznych przejawów pogody kosmicznej jest interferencja, która występuje w układach globalnego pozycjonowania i komunikacji radiowej podczas silnych rozbłysków słonecznych i koronalnych wyrzutów masy słonecznej.

Zwiększona aktywność słoneczna prowadzi również do „inflacji” górnych warstw atmosfery ziemskiej. Może to spowodować zmniejszenie orbity statku kosmicznego, a w niektórych przypadkach nawet jego przedwczesną deorbitację.

Kolejnym ważnym czynnikiem pogody kosmicznej jest promieniowanie. Prowadzi to do stopniowej degradacji paneli słonecznych i elektroniki, co zmniejsza skuteczność satelitów kosmicznych i skraca ich żywotność. Promieniowanie to ma również wpływ na zdrowie astronautów. W ciągu dnia członkowie załogi ISS otrzymują dawkę promieniowania o wartości około 1 milisieverte, co jest mniej więcej równoznaczne z napromieniowaniem osoby na Ziemi przez rok. Należy pamiętać, że stacja kosmiczna ISS jest pokryta ziemskim polem magnetycznym. Jeśli przekroczysz tę granicę, poziom promieniowania wzrośnie.

Kosmonauci nie są jedynymi ludźmi, którzy mogą być narażeni na promieniowanie kosmiczne. Również piloci i pasażerowie samolotów latających na dużych wysokościach mogą otrzymywać większe niż zwykle dawki promieniowania podczas rozbłysków słonecznych.

Ponadto, podczas najsilniejszych burz geomagnetycznych w długich systemach przewodzących na Ziemi, mogą wystąpić prądy pasożytnicze, które wpływają na działanie systemów zasilania. Najbardziej znanym w tym sensie jest wypadek spowodowany przez burzę magnetyczną 13 marca 1989 r., Podczas której 6 milionów ludzi i większość przemysłu Quebec pozostało bez prądu przez 9 godzin.

Pogoda Kosmiczna

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o