loading...

Polacy budują niewidzialny czołg przyszłości PL-01

Polska firma stworzyła futurystyczny koncept czołgu nowej generacji – niewidzialnego i naszpikowanego elektroniką. Zagraniczne media się zachwycają, a my podziwiamy.

Zaprojektowana w Polsce maszyna ma być wyposażona w inteligentny system chłodzenia, a także pokryta specjalną warstwą pozwalającą manipulować ilością oddawanego przez pancerz ciepła. Poszycie czołgu składa się bowiem z wielu heksagonalnych płytek (zwanych „pikselami”), z których każda ma możliwość zmiany swojej temperatury.

Dzięki temu pojazd może stać się niewidzialny dla czujników podczerwieni i systemów samonaprowadzania rakiet. Pomagają w tym zamontowane w czołgu czujniki podczerwieni, które skanują otoczenie i umożliwiają pikselom dostosować się do temperatury otoczenia.

PL 01 Polska buduje niewidzialny czołg

PL 01 niewidzialny czołg

Co więcej, PL-01 ma mieć możliwość zakamuflowania się jako zupełnie inny obiekt, gdyż każda z heksagonalnych płytek może oddawać różną ilość ciepła. Dzięki temu czołg, dla czujników podczerwonych, może, na przykład, wyglądać jak zwykły samochód osobowy. Podczas nocnych starć może się to okazać nieocenioną pomocą.

Dodatkowo Polski czołg ma niski profil i jest pokryty specjalnym materiałem, który pochłania fale radiowe. Zmniejsza to znacznie ilość odbitych fal, przez co wykrycie go na radarze może być bardzo trudne.

Główne działo wyposażone jest w system automatycznego przeładowywania z zapasem na 16 pocisków. Dodatkowe 24 mogą być przechowywane wewnątrz czołgu i załadowane w miarę potrzeby.

Wisienką na torcie ma być zdalnie sterowana wieżyczka, dzięki której cała załoga może kryć się bezpiecznie wewnątrz opancerzonej skorupy.

Na filmiku poniżej zobaczycie także kamuflaż termiczny w akcji.

PL-01 ma ważyć niecałe 40 ton, a w 2016 roku ma powstać już w pełni działający prototyp.

Polski niewidzialny czołg PL 01

źródło: gazeta.pl
Podobne posty

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Polacy budują niewidzialny czołg przyszłości PL-01"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Mireq
Gość

Polska myśl techniczna zawsze stała na wysokim poziomie, teraz w wolnej Polsce w znacznej mierze możemy modernizować Polskie Wojsko opierając się o polskie firmy. Brawo!

Dziabąg
Gość

Niewidzialny czołg bo go nigdy nikt nie zobaczy w produkcji

Mak
Gość

Brawo Polacy, milo popatrzec jak odradza sie nasza mysl techniczna. Mimo, ze to tylko prototyp robi bardzo pozytywne wrazenie a dzialo jest niczym rail gun:) efekt psuja tylko te ledowe swiatla a moze to nowy trend- ekologia w wojsku:)))

Trucker
Gość

W budowaniu makiet jesteśmy najlepsi na świecie…

Witek
Gość

jeszcze by się przydało zamontować działko laserowe takie jak Niemcy robią które potrafi ciąć pancerna stal

OMG Company
Gość

haha dobre! Polska ma przeciez w swoim arsenale wojskowym przestarzały sprzęt nie mówiąć już o smieciach jakie dostajemy z USA za to ze tracimy ludzi w Iraku. Także nie wierze w takie rzeczy u nas ale jak najbardziej udana bajeczka przed snem, bedzie sie lepiej zasypiało ;D

wpDiscuz