Polska: 500 martwych ptaków znaleziono w inowrocławskim parku – Policja otoczyła teren

Około pół tysiąca martwych ptaków znaleziono w weekend w Parku Solankowym w Inowrocławiu. Służby weterynaryjne wykluczyły już, że to wynik wirusa ptasiej grypy.

Na martwe ptaki w Parku Solankowym w Inowrocławiu natrafili w niedzielne popołudnie spacerowicze. Teren – od parku linowego w kierunku wieży ciśnień – natychmiast został zamknięty przez strażników miejskich. Na miejsce wezwano służby weterynaryjne, które naliczyły około pół tysiąca ptaków – przede wszystkim kawek i gawronów.

Martwe ptaki zostały wywiezione do utylizacji, a teren gdzie je odnaleziono zdezynfekowano. – Funkcjonariusze zabezpieczali okolicę – informuje Wirtualną Polskę Izabella Drobniecka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu.

Służby weterynaryjne ustalają przyczyny śmierci zwierząt. Podczas oględzin nie stwierdzono objawów żadnej choroby zakaźnej. Lekarze z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach uspokajają, że przyczyną na pewno nie był wirus tzw. ptasiej grypy.

– Nie ma powodów do obaw. W narządach padłych ptaków lekarze wykryli zmiany toksykologiczne, co wskazuje na zatrucie pokarmowe – mówi Andrzej Domagalski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Inowrocławiu.

Weterynarze uważają, że ptaki mogły zatruć się środkami chemicznymi w ziarnach z wysiewu.

– W związku z brakiem zagrożenia, zamknięta w niedzielę część Parku Solankowego zostanie udostępniona dla mieszkańców i kuracjuszy – wyjaśnia naszemu portalowi Agnieszka Chrząszcz-Stajszczak z inowrocławskiego magistratu.

martwe-ptaki

martwe-ptaki

martwe-ptaki

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
tteis77 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tteis77
Gość
tteis77

„koniec już bliski”