Polska: Dreamliner uziemiony po trafieniu piorunem. Samolot jest uszkodzony

Boeing 787 Dreamliner, lecący z Warszawy do Toronto, doznał uszkodzeń podczas lądowania. Podchodząc do manewru został trafiony piorunem.

Dreamliner  trafiony piorunem

W poniedziałek 16 maja załoga samolotu LOT, realizującego rejs nr LO 045 z Warszawy do Toronto, w czasie podchodzenia do lądowania na lotnisku w Toronto, odnotowała prawdopodobieństwo uderzenia piorunem.

Samolot bez problemów wylądował i pasażerowie opuścili pokład. Maszyna doznała drobnych uszkodzeń, konieczny jest więc przegląd, który pozwoli ustalić, czy incydent wpłynął na prawidłowe funkcjonowanie samolotu.

Jeśli stan techniczny będzie wymagał naprawy, to maszyna przejdzie wszelkie konieczne modyfikacje, by bezpiecznie powrócić do wykonywania swych zadań.

Niezbędne, jak zawsze w tego typu przypadkach, będzie również przeprowadzenie dokładnego badania stanu technicznego Dreamlinera.

Dreamliner  trafiony piorunemDreamliner trafiony piorunem

Autorowi bloga udało się dotrzeć do osoby, która leciała tym samolotem. Według jej relacji w kadłubie maszyny pojawiły się rozwarstwienia i niewielkie, 2-centymetrowe osmolone otwory.

Chociaż nowoczesne samoloty budowane są w ten sposób, by żadna burza nie była dla nich zagrożeniem, to piloci jednak starają się je omijać. Uważa się, że w każdy samolot przynajmniej raz w roku trafi piorun, zazwyczaj go nie uszkadzając. W każdej maszynie znajdują się odgromniki – anteny, których zadaniem jest odprowadzanie ładunków elektrycznych do atmosfery. Według autora bloga, ponieważ dreamlinery zbudowane są z kompozytów, są przez to bardziej podatne na przepalenie kadłuba.

źródło: tvn meteo

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o