Polska: Dwa jasne meteory

Przedwczoraj i wczoraj krótko po godzinie 19:00 nad Polską można było ujrzeć jasne bolidy. Przypominały one zjawisko, które widoczne było 2 lata temu nad rosyjskim Czelabińskiem. Czy miały one związek z planetoidą, która przeleciała rekordowo blisko Ziemi?

Bolid rozbłysł wczoraj nad Europą. Tak wyglądał nad Słoweniąmeteor

Informujecie nas, że przedwczoraj (30.10) i wczoraj (31.10) krótko po godzinie 19:00 w różnych regionach naszego kraju widzieliście jasne bolidy, które rozświetliły niebo. Z relacji wynika, że pojawiła się czerwono-pomarańczowa kula, która pozostawiła za sobą zielono-niebieski ślad. Wszystko trwało mniej niż 5 sekund.

Meteor rozbłysł wczoraj nad Polską

To był meteor z roju Taurydów, czyli nic innego jak okruch skalny pozostawiony podczas jednego z przelotów Komety Enckego. Gdy Ziemia weszła w pas tych okruchów, zaczęły one wchodzić w atmosferę. Dwa okazały się na tyle duże, że uległy spaleniu w spektakularny sposób. Istnieje możliwość, że przynajmniej część kosmicznej skały spadła na ziemię w postaci meteorytu.

Meteor rozbłysł Wczoraj nad Europą. Tak wyglądał nad Czechami meteor

Naukowcy, którzy na co dzień zajmują się określaniem trajektorii tego typu obiektów, z pewnością wkrótce opublikują szczegółowe informacje na ten temat. Wiemy, że przedwczorajszy (30.10) bolid widoczny był nie tylko w Polsce, lecz w całej środkowej Europie. Z wczorajszym (31.10) zapewne było podobnie.

Planetoida 2015 TB145

Obserwacja dwóch bolidów zbiegła się w czasie z przelotem planetoidy 2015 TB145, która znalazła się najbliżej Ziemi dzisiaj o godzinie 18:01. Od razu wyjaśniamy, że bolidy nie miały żadnego związku z tą planetoidą. Znalazła się ona bowiem 500 tysięcy kilometrów od Ziemi.

Po raz pierwszy od 2006 roku planetoida takich rozmiarów zbliżyła się tak bardzo do Ziemi. Następnym razem, mając na uwadze aktualnie skatalogowane obiekty, podobnie duża planetoida znajdzie się tak blisko nas dopiero w 2027 roku.

Meteor nad Polską

meteor

meteor

źródło: TwojaPogoda

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.