Polska: katastrofa kolejowa. Wykoleiły się cysterny, wylało się 40 ton żywicy

8 z 31 cystern pociągu towarowego wykoleiło się w miejscowości Wężówka (woj. warmińsko-mazurskie). Jak poinformowała straż pożarna, wyciekło ponad 40 ton przewożonej żywicy. Jak podało biuro prasowe PKP PLK, utrudnienia na trasie Ełk – Giżycko mogą potrwać przez trzy dni.

Wykoleił się pociąg towarowy jadący z Kędzierzyna do Grajewa.

– Zgłoszenie otrzymaliśmy około godz. 23 – potwierdził informację bryg. Jerzy Dukiel, rzecznik giżyckiej straży pożarnej. Do pociągu, który przejeżdżał przez odcinek trasy kolejowej Ełk – Giżycko, podpiętych było 31 cystern.

katastrofa kolejowa

katastrofa kolejowa

– Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, okazało się, że 12 z tych 31 cystern wypięło się. Przez moment żyły się własnym życiem – tłumaczył rzecznik. – Na tę chwilę nie wiadomo, co było przyczyną – dodał.

Wyciekło ponad 40 ton żywicy

– Z 12 cystern, które odpięły się od składu, 8 przewróciło się – precyzował bryg. Dukiel. – Cztery zostały na torach – dodał. – Niestety, z dwóch wykolejonych wyciekła żywica do klejenia m.in. mebli. Na miejscu pracowało osiem zastępów strażackich, które podjęły działania, aby temu wyciekowi zapobiec. Nie było poszkodowanych – mówił rzecznik.

– Zebraniem substancji zajmą się służby PKP – dodał. – W sumie z dwóch cystern wyciekło około 42 ton żywicy, jedna z nich uległa bardzo dużemu rozszczelnieniu – tłumaczył strażak.

katastrofa kolejowa

katastrofa kolejowa

katastrofa kolejowa

Pomógł mróz

– Wyciek nie stanowi jednak zagrożenia dla środowiska, ponadto leży na zamarzniętej ziemi i nie wnika w nią – podsumował.

Jak dodał, na miejscu nadal pracuje część zastępów. – Zabezpieczamy i oświetlamy teren. Czekamy też na przyjazd pociągu naprawczego, który pomoże w podniesieniu cystern i naprawie torów – opisał bryg. Dukiel.

Trzy dni utrudnień

Jak poinformowało biuro prasowe PKP PLK, zarządca infrastruktury i przewoźnicy zapewnili komunikację na trasie na czas przywracania bezpośredniego połączenia. Komunikaty podawane są na dworcach oraz w pociągach. Według wstępnych ustaleń zmiany w komunikacji potrwają minimum trzy dni.

Zmiany w komunikacji pociągów

Na trasie Ełk – Wydminy zorganizowano komunikację zastępczą dla pasażerów ośmiu pociągów regionalnych.

Zmiany dotyczą też ośmiu pociągów dalekobieżnych do Trójmiasta, Szczecina, Białegostoku i Wrocławia. – Pociągi jadące do i z Białegostoku kończą bieg na stacji Ełk lub Giżycko. Dalej podróżni na odcinku Ełk – Giżycko korzystają z komunikacji autobusowej – poinformowało biuro prasowe.
Jak dodaje biuro prasowe PKP PLK, przez całą noc działały służby techniczne.

Na miejsce został skierowany specjalny pociąg do podnoszenia i wkolejania wagonów. W pierwszej kolejności zabrane będą stojące wagony, następnie zabezpieczony wykolejony tabor. Wyciek nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Przyczyny zdarzenia oceni specjalna komisja.

katastrofa kolejowa

katastrofa kolejowa

katastrofa kolejowa

katastrofa kolejowa

źródło: tvn24

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o