Polska: Najbliższe tygodnie mogą obfitować w zamachy terrorystyczne

Atak terrorystyczny w Polsce może nastąpić w każdej chwili. Światowe Dni Młodzieży, gdzie będzie papież i kamery telewizji z całego świata, to może być potencjalny cel dla szaleńców – terrorystów. Zabrzmi to paradoksalnie i strasznie, ale to papież może przyciągnąć zamachowców do Polski!

Wybuch na lotnisku w Brukseli. Fala zamachów terrorystycznych zalała Europę. Zagrożenie jest coraz bliżej granicy z Polską. Czy terroryści mogą uderzyć w naszym kraju, co i kto mogłoby być celem? O tym rozmawia z majorem Arkadiuszem Kupsem, byłym żołnierzem jednostek specjalnych i wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim z dziedziny terroryzmu.

zamach terrorystyczny Polska

Czy Polsce grozi atak terrorystyczny?

Zdecydowanie tak. W każdej chwili terroryści mogą uderzyć. Nie tylko Światowe Dni Młodzieży mogą być celem. Ich uwagę przyciągają wszystkie większe skupiska ludzi a do takich należy przecież, również pielgrzymka do Częstochowy, gdzie w jednym miejscu będzie 200 tysięcy ludzi. Terroryści chcą, żeby na nich była skupiona uwaga mediów, kamery, opinia społeczna z całego świata.

Zabrzmi to paradoksalnie. Ale czy nie jest tak, że pojawienie się Ojca Świętego w Polsce może przyciągnąć terrorystów? Dla nich to przecież okazja do ataku na chrześcijański świat!

To nie do końca jest tak. Terrorystom chodzi o liczbę ofiar. To jest dla nich główny wyróżnik. A czy to będzie miało miejsce na takiej czy innej uroczystości, nie ma większego znaczenia. To proste. Im więcej ofiar, tym większe zainteresowanie mediów. A to przekłada się na pieniądze. Za zwerbowanymi zamachowcami stoją organizacje, które potrzebują środków na swoją działalność. I o to w tym wszystkim, tak na prawdę chodzi.

Czy podejmowane działania przez nasze służby, dotyczące zabezpieczeń związanych z wizytą papieża idą w dobrą stronę?

Każdego rodzaju działalność, która może wyeliminować potencjalne zagrożenie, ma sens. Jednak ogłaszanie, że na czas wizyty papieża wzmocnione zostaną kontrole na granicach, to nieporozumienie. Przecież zamachowcy szykują swoje ataki dużo wcześniej.

Czy wykonawcami tego typu ataku terrorystycznego mogą być Polacy?

Nam kojarzy się zagrożenie z kobietą w burce czy mężczyzną w turbanie. To pomyłka. Dzisiaj może to być Amerykanin, Niemiec czy Anglik. Terroryści werbują przez internet i nie jest ważna rasa ani kraj pochodzenia. Dzisiaj zamachowcem może być każdy.

Jakiego typu zagrożeń można się spodziewać?

Zapominamy o jednym. O tym jakoś się nie mówi. Ale atak brudną bombą czy środkami biologicznymi to jest największe zagrożenie! Tutaj ofiary liczone byłyby w setkach, a może nawet tysiącach osób.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Klon900gfhfgh Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Klon900
Gość
Klon900

Ja bym dzieci oddał dla ISIS

gfhfgh
Gość
gfhfgh

„terroryzm” nie kończy się na zaszachowaniu króla.
„albo oddacie im wszystko co macie albo oni wam to odbiorą – to tylko wierzchołek dna nazwany terrorem” „użyjcie wyobraźni, zobaczcie to czego nie potrafiliście zobaczyć”