Polska piątą potęgą militarną Europy!

Polska nie jest kojarzona z potęgą militarną i choć oczywiście daleko nam do najważniejszych graczy w skali globalnej, okazuje się, że potencjał militarny stawia nasz kraj w czołówce państw Europy. Poznaj liczby, według których w rankingu „Global Firepower” oceniany jest ten współczynnik. Zobacz, czym dysponuje Polska i jak wypada na tle europejskich sąsiadów.

Co ciekawe, w poważnych rankingach już w tej chwili jesteśmy oceniani jako 17. potęga wojskowa na świecie. I uwaga, płacące cenę swojego wymuszonego pacyfizmu po II wojnie światowej Niemcy są… za Polską. Jesteśmy również wielkim rynkiem dla przemysłu zbrojeniowego, szczególnie że podczas najbliższej dekady na modernizację naszej armii zamierzamy przeznaczyć aż 35 mld (!) euro.

A to oznacza, że nikt, żaden kraj i żaden producent, nie obrazi się na nas po sprawie śmigłowców z Francji i nadal będzie żywotnie zainteresowany sprzedażą nam zarówno sprzętu wojskowego, jak i uzbrojenia. Tyle że następne kontrakty i umowy offsetowe będą zawierane na zdecydowanie lepszych warunkach dla polskiego państwa, polskiego przemysłu obronnego i będą generowały więcej miejsc pracy – dla Polaków w Polsce, a nie dla cudzoziemców w państwach sprzedających nam uzbrojenie.

źródło: onet
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Polska piątą potęgą militarną Europy!”

  1. Statystyki kłamią, to tak jak z ciągnikami w Polsce: mamy dużo ale nikt nie mówi jakich. Podobne podejście na Ukrainie, która dysponuje niezłym zasobem czołgów i wozów opancerzonych. Proszę spojrzeć na Holandię, mało sprzętu a jak wygórowany budżet, duże inwestycje. Fakt Polacy są jak karaluchy i potrafią przetrwać trudne warunki i radzić sobie z kiepskim sprzętem tylko czy taka strategia jest skuteczna w dzisiejszych czasach?

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
  2. Dziś jesteśmy liderem w NATO. Żołnierze potrafią współpracować i nie ma problemu z językiem angielskim i znajomością sprzętu. Zagraniczne misje dały nam potrzebne doświadczenie. Żołnierze polscy zawsze realizowali trudne cele nawet nie dysponując sprzętem. Jesteśmy znani z zaradności której brakuje innym armią większym czy mniejszym.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.