Polska pomoże w budowie baz na księżycu

bazy na księżycu

Wyścig na Księżyc trwa w najlepsze. Swoją flagę w powierzchnię Srebrnego Globu chcą wbić już nie tylko Stany Zjednoczone (ponownie), ale również Chiny, Indie, Rosja, Japonia i kraje Europy (w tym także Polska), w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Przyszły szef ESA, Johann-Dietrich Wörner, oświadczył, że agencja prowadzi projekty, których owocem ma być lądowanie na Księżycu oraz zbudowanie tam ośrodków badawczych i obserwacyjnych, a w przyszłości nawet miast i fabryk.

Zaangażowane w najróżniejsze badania i eksperymenty są wszystkie kraje Europy. Tak więc wiedza oraz doświadczenie naukowców z naszego kraju zostaną wykorzystane przy projektowaniu i budowie elementów statków kosmicznych, lądowników, teleskopów czy budynków.

ESA chce, by księżycowe bazy powstały na niewidocznej z Ziemi stronie naszego naturalnego satelity. W ten sposób można by szybciej i łatwiej wysyłać sprzęt potrzebny do budowy najróżniejszych instalacji np. na Marsie.

W przypadku ośrodków obserwacyjnych, to tego typu sprzęt nie byłby zakłócany przez fale pochodzące z Ziemi, więc jakość obserwacji wzrosłaby nieporównywalnie w stosunku do tej, które oferują naziemne teleskopy.

ESA jakiś czas temu zaprezentowała fascynujący film, na którym jej specjaliści opowiadają o budowie baz na Księżycu i codziennym życiu w ich wnętrzach.

Elementy tych obiektów miałyby powstać przy pomocy modułowych drukarek 3D, które zostaną tam przywiezione z Ziemi. Materiałem, który zostanie wykorzystany do produkcji bloków, będzie regolit.

Po utwardzeniu jest on na tyle twardy i gęsty, że chroniłby przyszłych astronautów przed meteorytami, promieniowaniem gamma i ogromnymi wahaniami temperatur.

Jakby tego było mało, można go spotkać nie tylko na Księżycu ale na większości skalistych planet, także na Ziemi. To sprawia, że w przyszłości znacznie ułatwiona zostanie również eksploracja i kolonizacja np. Marsa.

Zobaczcie fascynujące filmy o podboju Srebrnego Globu.

 

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

4 thoughts on “Polska pomoże w budowie baz na księżycu”

 1. „ESA chce, by księżycowe bazy powstały na niewidocznej z Ziemi stronie naszego naturalnego satelity. W ten sposób można by szybciej i łatwiej wysyłać sprzęt potrzebny do budowy najróżniejszych instalacji np. na Marsie.” – Ta… ale przeszkodą jest to, że Księżyc jest zbudowany z niebieskiego sera pleśniowego. Większej bzdury to nie słyszałem dawno.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. patrząc jak różnie ludzie wyglądają na ziemi względem klimatu ,to ciekawe jak będą wyglądać za jakiś czas tam mieszkając…, ps skoro ziemia kręci i wiruje z duuuużą prędkością to czemu tego nie odczuwamy i solidnie stoimy grawitacja tego nie tłumaczy

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Ty tak serio czy jaja sobie robisz ?

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
  2. Chłopie, nie znasz praw fizyki? Nie jechałeś nigdy samochodem ze stałą prędkością?
   Gdyby obroty Ziemi cały czas przyspieszały i zwalniały, to byś odczuwał.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.