24 Sie, 2017

Polska – popełniamy błąd myśląc że potężna fala tsunami nam nie grozi

Specjalny Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ na rzecz zmniejszania ryzyka wystąpienia katastrof, Pan Robert Glasser, dziś ostrzega przed samozadowoleniem w obliczu globalnego zagrożenia tsunami, które jest często zapomniane w niektórych częściach świata, które zostały dotknięte w odległej przeszłości. Pierwszy w historii Światowy Dzień Świadomości Tsunami odbył się 05 listopada.

Pan Glasser, mówiąc w New Delhi podczas konferencji ministerialnej w Azji na obniżenia ryzyka klęsk, powiedział: „Dwa raporty opublikowane dzisiaj w tym szczegółowego zbadania przez Tohoku University  400 lat danych wynika, że szkodliwe zdarzenia tsunami mogą zdarzyć się w większości regionów świata , Europa i Ameryka są narażone, jak również kraje otaczające Ocean Indyjski i Pacyfik, który ucierpiały znacząco w ciągu ostatnich 20 lat. „

Główny autor badania, „całościowej oceny zagrożenia tsunami w ciągu ostatnich 400 lat”, prof Fumihiko Imamura, powiedział: „Jest to ogromne ryzyko katastrofy zapomnienie tych wydarzeń, ponieważ mogą się powtarzać. Niektóre 50000 osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami z Lizbony z 1755 roku około 30.000 osób zginęło w tsunami, które nawiedziło Peru w 17 i 19 wieku. Basen Morza Śródziemnego i Ameryki Północnej zostały również naruszone. „

Prof. Imamura powiedział: „Musimy podnieść świadomość ludzi na temat zagrożenia tsunami. Są to rzadkie przypadki, więc łatwo jest zapomnieć, ale ludzie muszą zrozumieć zjawisko i co najważniejsze wiedzą, co robić i gdzie iść, gdy alarm zostanie podniesiony. Wahania mogą być śmiertelne. W niektórych przypadkach tsunami może dosięgnąć bardzo gęsto  zaludniony obszar w ciągu kilku minut.”

Kolejny raport, „Tsunami Disaster Risk”, wydany przez Biuro ONZ na rzecz ograniczania ryzyka klęsk żywiołowych oraz Centrum Badań nad epidemiologią katastrof Uniwersytecie w Louvain w Belgii, przypomina, że 16 głównych tsunami zginęło 250,900 ludzi w 21 krajach w latach 1996 i 2016 , w tym tsunami na Oceanie Indyjskim 2004 i 2011 Tohoku tsunami w Japonii. Ze względu na dzisiejsze zaludnienie obszarów przymorskich w razie tsunami wzrasta ilość ofiar względem dawnych lat.

Polska też jest zagrożona tsunami. Istnieją dowody, że w przeszłości niejednokrotnie dotykały nas niszczycielskie fale wdzierając się 50 kilometrów wgłąb lądu.

Tsunami w Japonii oczami świadków

źródło: www.preventionweb.net
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Polska – popełniamy błąd myśląc że potężna fala tsunami nam nie grozi”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.