Polska: Ścieżka tornada w Borach Tucholskich widoczna z satelity

Trąba powietrzna Bory Tucholskie

14 lipca 2012 roku to dzień, którego mieszkańcy Pomorza nie zapomną, bo przypominał on amerykański film. Przetoczyła się wówczas potężna trąba powietrzna, która zabiła 1 osobę i zraniła 10 kolejnych. Dzięki zdjęciom satelitarnym możemy zobaczyć jej ścieżkę.

 

Ścieżka trąby powietrznej w Borach Tucholskich Trąba powietrzna Bory Tucholskie

Na najnowszych mapach Google Maps i Google Earth widoczna jest długa ścieżka trąby powietrznej, która przeszła od okolic Tucholi po okolice Elbląga, pokonując około 80 kilometrów. Szerokość pasa zniszczeń wynosiła do 400 metrów.

Zdjęcie satelitarne ścieżki trąby powietrznej w Borach Tucholskich

Lej przemieszczał się z prędkością 60 km/h. 1 osoba zginęła, a 10 zostało rannych. Trąba powstała na superkomórce burzowej, która poczyniła zniszczenia w pasie prowadzącym z południowego zachodu na północny wschód, od okolic Międzyrzecza w woj. lubuskim, do Elbląga w woj. warmińsko-mazurskim, na długości 320 kilometrów.

Na podstawie zniszczeń poczynionych przez lej, można szacować, że trąba powietrzna miała siłę F2 w skali Fujity, co oznacza wiatr wiejący z prędkością od 181 do 253 kilometrów na godzinę. 1,2 tysiąca strażaków wyjeżdżało do ponad 450 wezwań w trzech województwach (wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim). Uszkodzonych zostało około 100 budynków, z czego 46 to budynki mieszkalne.

Zdjęcia satelitarne ujawniają jak zachowywała się trąba powietrzna. W jednych miejscach szerokość pasa zniszczeń jest większa, a w innych mniejsza. Czasem o tym, czy lej poczynił zniszczenia, decydowały zaledwie metry. Jedne zabudowania pozostały nienaruszone, a te obok zrównane z ziemią.

Podczas gdy mieszkańcy Borów Tucholskich wyliczyli straty i zastanawiali się skąd wziąć pieniądze na odbudowę swoich domów, leśnicy liczyli zyski. Okazuje się, że na trąbie powietrznej, która zrujnowała kilometry jednego z najgęściej zalesionych miejsc w naszym kraju, można się było poważnie obłowić.

Przede wszystkim w czasie, kiedy leśnicy sprzedawali tamtejsze drewno, jego cena spadła aż o 30 procent. Zyskiwali na tym nie tylko sami leśnicy, lecz przede wszystkim klienci, a więc tartaki, firmy przetwórstwa drewna i branża energetyczna.

Czerwona linia na zdjęciu satelitarnym oznacza ścieżkę trąby powietrznej Trąba powietrzna Polska

Już w pierwszych miesiącach Lasom Państwowym udało się za milion trzysta tysięcy złotych zbyć tysiąc metrów sześciennych drewna. W sumie zyski sięgnęły kilkunastu milionów złotych.

Trąba powietrzna minuta po minucie:

13:00 – Nad wschodnim krańcem Niemiec utworzyła się chmura burzowa, która wkroczyła nad terytorium Polski w woj. lubuskim.

14:00 – Chmura rozwinęła się do miana superkomórki burzowej i przechodziła nad północną częścią woj. lubuskiego. Przynosiła ulewny deszcz i silny wiatr w okolicach Międzyrzecza. Zniszczeń jednak jeszcze nie dokonała.

14:30 – Intensywność superkomórki zaczęła systematycznie wzrastać przechodząc nad pogranicze woj. lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

15:00 – Wichura pozrywała dachy z domów i linie energetyczne w Trzciance, a o 15:20 w Pile w woj. wielkopolskim. Krajobraz wyglądał jak po wojnie, wszędzie leżały połamane gałęzie. Wiatr powalił także betonowy mur przy stadionie żużlowym. Mieszkańcy mówią o zawirowaniach, ale nic nie wskazuje na to, aby wystąpiła tam trąba.

16:00 – Chmura burzowa nadal przesuwała się na północny wschód ponad Borami Tucholskimi.

Ścieżka trąby powietrznej w Borach Tucholskich Trąba powietrzna Polska

16:30 – Nawałnica przetoczyła się nad Tucholą w woj. kujawsko-pomorskim. Wiatr połamał dziesiątki drzew, niektóre drogi leśne zostały zatarasowane przez konary. Chwilę później z chmur zeszła trąba powietrzna.

Trąba powietrzna Bory Tucholskie

17:20 – Trąba powietrzna została pierwszy raz udokumentowana na zdjęciach przez mieszkańców i urlopowiczów przebywających nad Pojezierzem Południowopomorskim. Lej wędrował w pobliżu jeziora Kałębie.

W osadzie Wycinki zginął 60-letni mężczyzna przygnieciony przez ścianę rozpadającego się domku letniskowego. 5 kolejnych osób zostało rannych.

Zniszczenia w tej okolicy są zdecydowanie największe. Drzewa powalone zostały na odcinku o długości 8-9 kilometrów i szerokości 300-400 metrów, punktowo do 1 kilometra. Na podstawie tego można określić, że trąba powietrzna szła od wsi Zdroje-Gajdowskie i dalej przez Łążek-Szałata do Starej Rzeki.

17:30 – Trąba przeszła nad autostradą A1, na wysokości wsi Bobrowiec.

17:40 – Żywioł przekracza granicę woj. pomorskiego i dociera nad miasto Gniew.

18:00 – Lej sięgający powierzchni ziemi widziano w Sztumie i okolicach. W regionie 5 osób zostało rannych. Zniszczone zostały 42 budynki, w tym 19 mieszkalnych.

18:20 – Trąba zaczęła słabnąć nad południowo-wschodnimi przedmieściami Malborka.

18:40 – Najprawdopodobniej trąba ostatecznie zanikła zanim dotarła do Elbląga w woj. warmińsko-mazurskim.

19:00 – Do tego czasu rozpadła się również superkomórka burzowa.

źródło: twoja pogoda

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.