Silne trzęsienie ziemi na Górnym Śląsku. 10-piętrowy wieżowiec zaczął się kołysać

Trzęsienie-ziemi-polska

Wieczorem na Górnym Śląsku doszło do silnego trzęsienia ziemi, które odczuły miliony mieszkańców regionu. Nasi czytelnicy twierdzą, że tak mocno ziemia nie drżała od dawna. Czy są szkody materialne?

W czwartek (8.11) punktualnie o godzinie 20:23 na Górnym Śląsku zatrzęsła się ziemia. Według danych Instytutu Geofizyki (IGF) epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się między Czerwionką-Leszczynami a Ornontowicami, na wysokości autostrady A1, około 25 kilometrów na zachód od Katowic.

Ognisko trzęsienia znajdowało się około 1 kilometra pod powierzchnią ziemi na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Budryk. Wstrząs miał siłę M4.0 i był odczuwany w promieniu nawet 30 kilometrów od epicentrum, w tym m.in. w Katowicach, Tychach, Zabrzu, Rybniku i Jastrzębiu Zdroju. Nasi czytelnicy informują o drżących budynkach, zwłaszcza wysokich wieżowcach.

Epicentrum trzęsienia ziemi na Górnym Śląsku. Fot. EMSC-CSEM
Epicentrum trzęsienia ziemi na Górnym Śląsku. Fot. EMSC-CSEM

Nie pamiętam, kiedy ostatnio tak mocno drżało. Jakby mój 10-piętrowy wieżowiec zaczął chodzić. To było przerażające – relacjonuje nasza czytelnika Justyna z Rybnika.

Kołysały się żyrandole, z półek spadały najróżniejsze przedmioty, drżały szyby w oknach, same otwierały się drzwi. Wstrząs zaniepokoił nie tylko ludzi, ale też zwierzęta, psy i koty w popłochu biegały po mieszkaniach. Państwowa Straż Pożarna poinformowała nas o kilkunastu wezwaniach, głównie do niedużych szkód. Zgodnie z procedurą, wszelkie szkody można zgłaszać na piśmie do kopalni Budryk.

Epicentrum trzęsienia ziemi na Górnym Śląsku. Fot. EMSC-CSEM
Epicentrum trzęsienia ziemi na Górnym Śląsku. Fot. EMSC-CSEM

Czytelnicy twierdzą, że tak silnego wstrząsu nie odczuwali od bardzo dawna. Rzeczywiście, mimo, że zdarzały się wstrząsy przekraczające M4.5, a więc względnie silniejsze według skali magnitudowej, to jednak ze względu na płytko pod ziemią położone ognisko i zasięg fal sejsmicznych, dzisiejszy wstrząs otrzymał klasę V, a więc największą na Górnym Śląsku od 3 lat.

Trzęsienie ziemi odnotowane zostało nie tylko przez wszystkie bardzo czułe sejsmografy w całym regionie, w tym również ten w Ojcowie na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, zapis z którego możecie zobaczyć na poniższej grafice, ale też w dalekich Suwałkach, setki kilometrów do epicentrum.

Moment trzęsienia ziemi na Górnym Śląsku na danych z sejsmografu w Ojcowie. Fot. IGF.
Moment trzęsienia ziemi na Górnym Śląsku na danych z sejsmografu w Ojcowie. Fot. IGF.

W ostatnim czasie na Górnym Śląsku doszło do wielu wstrząsów. Jeden z nich nastąpił 20 października około godziny 7:45. Według danych Wyższego Urzędu Górniczego jego ognisko znajdowało się 650 metrów pod ziemią na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Ruch Ziemowit. Najbardziej odczuwano go w Lędzinach, Bieruniu, Imielinie i Chełmie Śląskim.

Coraz silniejsze trzęsienia ziemi w Polsce

Na Górnym Śląsku wstrząsy pochodzenia górniczego są na porządku dziennym. Jednak zdecydowana większość z nich jest bardzo słaba, wręcz nieodczuwalna. Raz na jakiś czas zdarzają się nieco silniejsze wstrząsy, o których informują media. Jednak to, co miało miejsce w nocy z 17 na 18 kwietnia 2015 roku, do „normalnych” wstrząsów w żadnym razie nie należało.

Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk. Fot. Piotr1952 / fotopolska.eu
Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk. Fot. Piotr1952 / fotopolska.eu

Dokładnie 16 minut po wybiciu północy nastąpił wstrząs o sile M4.0. Wyzwolona podczas niego energia sklasyfikowana została jako największa, od kiedy w górnictwie prowadzi się pomiary sejsmologiczne. Osiągnęła stopień 6 w 8-stopniowej skali, co oznacza, że mogła poczynić szkody i tak też się stało.

Pękały ściany, odpadały płytki ścienne, z okien wypadały szyby. Najbardziej ucierpiała Kopalnia Węgla Kamiennego „Wujek”, gdzie na skutek wybicia chodnika na głębokości 1050 metrów, uwięzionych zostało dwoje górników. Niestety, nie udało się ich uratować.

 

Źródło: TwojaPogoda.pl

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o