Polska: Trąba pyłowa zniszczyła w Milejowie – WIDEO

Do niecodziennego zdarzenia doszło w Milejowie, na przedmieściach Lublina, gdzie nagle pojawiła się trąba pyłowa, która zdemolowała skład budowlany jednej z firm, na oczach przestraszonych pracowników i klientów. Zobaczcie to zjawisko na filmiku.

W miniony czwartek (19.05) późnym popołudniem pracownicy i klienci składu budowlanego przeżyli chwile grozy. Trąba pyłowa zaczęła unosić paczki styropianu i rozrzucać je na terenie jednej z firm. Paczki spadały na samochody. Na szczęście były lekkie i nikomu nic się nie stało.

Trąba pyłowa często jest mylona z trąbą powietrzną. Wir unoszący piasek, pył i lżejsze przedmioty powstaje w zupełnie innych warunkach pogodowych niż prawdziwe tornado. Otóż do wytworzenia się nie potrzebuje chmury burzowej, a to oznacza, że może się zrodzić podczas pogodnego, nawet bezchmurnego nieba, przez co nie daje nam nawet najmniejszego ostrzeżenia.

Trąba pyłowa powstaje w miejscach, gdzie powierzchnia ziemi intensywnie ogrzewa się od promieni słonecznych. Wówczas dochodzi do dużego kontrastu termicznego między gruntem a powietrzem napływającym ponad niego. To wystarczy, aby doszło do zawirowania, które obraca się z prędkością nawet 100 km/h i przemieszcza się bardzo wolno, bo nie prędzej niż 5-10 km/h.

Choć lej jest zbyt słaby, aby nas porwać, to jednak może nas potarmosić, piasek dostanie się nam do oczu i ust, możemy też zostać zranieni ostrym przedmiotem, który trąba uniesie w powietrze.

traba pylowa

źródło: twoja pogoda
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.