Potężne trzęsienie ziemi zagraża Polsce

Potworny huk zagłusza wszystko dokoła. Ziemia zaczyna tańczyć ludziom pod nogami. Na ulice lecą cegły z kołyszących się budynków. Po chwili walą się całe ściany. Samochody wpadają na siebie, tworząc gigantyczne karambole… Do tej pory podobne zdarzenia Polacy znali wyłącznie z filmów i doniesień ze świata w telewizyjnych dziennikach. Niestety, niebawem może się to zmienić…

Silne trzęsienie w Polsce jest prawdopodobne – uważają naukowcy. To, że nie wystąpiło u nas przez kilka wieków, nie ma tu nic do rzeczy. Wbrew pozorom wcale nie jesteśmy krajem asejsmicznym, czyli takim, w którym trzęsienia ziemi są niemożliwe.

Prawdopodobieństwo wystąpienia trzęsienia ziemi w Europie. Obszary czerwone - największe, obszary białe - najmniejsze. Dane: EMSC.
Prawdopodobieństwo wystąpienia trzęsienia ziemi w Europie. Obszary czerwone – największe, obszary białe – najmniejsze. Dane: EMSC.

– Tak naprawdę grozi nam nawet trzęsienie o sile 6 stopni w skali Richtera, czyli takie, które może doprowadzić do zawalenia się niektórych budynków – mówi dr Paweł Wiejacz z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

– Dla porównania: trzęsienie z 2003 roku, które zmiotło całkowicie z powierzchni ziemi irańskie miasto Bam, miało siłę 5,9 – dodaje.

Polska znajduje się na tak zwanym szwie w strefie Teisseyra-Tornquista. Innymi słowy – żyjemy na krawędzi łączącej dwie płyty tektoniczne, które uderzając o siebie, mogą wywołać trzęsienie. Krawędź ta przebiega od Kołobrzegu po Przemyśl.

trzesienie ziemi Polska

Kiedy ziemia się zatrzęsie? Okazuje się, że może to nastąpić w każdej chwili. – Odczuwalne, naturalne trzęsienia zdarzają się w Polsce co 5-10 lat, ale tak naprawdę nie da się ich przewidzieć – mówi dr Wiejacz.

– W ostatnich latach urządzenia pomiarowe rejestrują coraz więcej tych zjawisk – dodaje. – Niektóre zdarzenia były dla naukowców zaskakująco silne – dodaje ekspert.

W obwodzie kaliningradzkim po wstrząsach z 21 września 2004 roku rozstąpiła się ziemia.
W obwodzie kaliningradzkim po wstrząsach z 21 września 2004 roku rozstąpiła się ziemia.

Co nam grozi? – W przypadku trzęsienia o sile 6 stopni mogą zawalić się domy. Nie rozpadną się tylko te bloki z wielkiej płyty, które są prawidłowo wykonane, ale nawet w tych dobrze zbudowanych powstaną szkody powodujące konieczność wyburzenia takich budynków w ciągu paru lat – mówi dr Wiejacz.

trzęsienie ziemi

Mieliśmy już silne trzęsienia ziemi

dr Paweł Wiejacz z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk:

– Największe trzęsienie w Polsce odnotowano w XVIII wieku, miało siłę 5,7 stopnia w skali Richtera, a współcześnie dużym zaskoczeniem były straty po wstrząsie podhalańskim w 2004 roku. Teoretycznie wstrząsy mogą u nas dochodzić do 6 stopni, a nawet lżejsze potrafią doprowadzić do znacznych szkód, tak było np. w 2003 roku w Iranie i w latach 90. w Armenii, gdzie wstrząsy o sile 5,9 stopnia doprowadziły do ruiny całych miast.

trzesienie ziemi Polska
Trzęsienia ziemi w Polsce w latach 1000-1995
źródło: se.pl
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
citizenTo je tak Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
citizen
Gość
citizen

to ze niewu=ystapiło od setek lat nie ma nic do rzeczy wkoncu HAARP jest dopiero od niedawna

To je tak
Gość
To je tak

Ruskie okopy u siebie robią, dlatego te trzęsienie